Onemocnění spadá mezi tzv. kinetózy, tedy potíže spojené s pohybem v dopravních prostředcích. Přesněji řečeno se ani tak nejedná o nemoc jako spíše dočasný stav. Sice by název mohl napovídat, že může nastat jedině na moři, ale není tomu tak. Může nás postihnout kdekoliv, kde se plavíme na lodi – klidně i na řece či jezeře.
Jak se projevuje?
Základním příznakem bývá nevolnost, která začíná vyplutím lodi. Přidává se zvracení, zvýšená únava. U někoho se k příznakům přiřadí též bolest hlavy, bledost, závrať a nízký krevní tlak. Pokud trvá zvracení delší dobu, mohou se přidat příznaky dehydratace a celkové zesláblosti.
Proč k ní dochází?
Za vznikem obtíží stojí citlivost rovnovážného ústrojí. To se nachází ve vnitřním uchu a je tvořeno kanálky, v nichž se přelévá tekutina. Z hlediska lidského vývoje je zvyklé na pohyb chůzí nebo během, avšak cokoliv jiného mu může dělat potíže. Nevolnost nastává v momentě, kdy naše vjemy jdou proti sobě – vnímáme stabilní loď, ale pociťujeme pohyb vpřed nebo vidíme klidný horizont, ale s lodí kymácí vlny. Větší pravděpodobnost mořské nemoci je na menších lodích, kde je více znát jakékoliv houpání.
Jak jí předejít a řešit ji?
Předem bohužel nelze odhadnout, koho mořská nemoc postihne. Může se u nás tedy objevit zcela bez jakéhokoliv varování a nezbývá, než se s ní nějak vypořádat. Náchylnější jsou k jejímu vzniku obvykle děti. Před cestou na lodi je vhodné se lehce najíst, nepopíjet alkohol.
Nevolnost je možné mírnit běžně dostupnými léky. Pokud se přidá zvracení, je třeba ohlídat, aby nedošlo k dehydrataci. K té mají sklony především děti a starší lidé, u nichž nastává poměrně rychle. Větší opatrnosti je třeba také v případě, kdy plujeme dlouhou dobu v teplém slunečném počasí. Zde může nastat dehydratace, ale i úžeh. Hlídejte si tedy dostatečný příjem tekutin a nepobývejte dlouho na slunci.
V dopravních prostředcích též pomáhá, pokud jej sami řídíte. Zda je toto možné na lodi, se odvíjí od mnoha dalších okolností. Uleví se vám, pokud se vám podaří nevolnost zaspat. Lze vyzkoušet též homeopatika. Stav je velmi ovlivněn psychikou, může tedy pomoci zaměstnat se a myslet na něco jiného nebo třeba poslouchat oblíbenou hudbu. I bez jakéhokoliv zásahu obvykle potíže během několika dní sami odezní společně s tím, jak si na pohyb zvykne naše rovnovážné ústrojí.