Mravenčení v noze (ale i jinde) je označováno odborným termínem parestézie. Jde o subjektivní, spontánně se projevující příznaky podráždění různých oblastí nervového systému patologickým procesem. Mravenčení v nohou nemá jen jeden důvod, ale je příznakem různých poruch, v některých případech i chorob.
Kdy cítíme mravenčení v noze?
Diabetes (cukrovka)
- Jedním z důvodů mravenčení v noze může být tak zvaná diabetická noha. Přestože pro diabetickou nohu je takřka typická ztráta vnímavosti, může se porucha projevovat pocity tuposti, brnění, mravenčení nebo svrbení, ale také pálení nebo bodavé bolesti. K životnímu řádu diabetika patří hygienická péče o nohy spojená s jejich svědomitým prohlížením. Při kontrole nohy lékař hodnotí zrakem i pohmatem její celkový vzhled, stav kůže a nehtů, prokrvenost, citlivost na opatrný dotyk špendlíkem.
Útisk nervů
- Jinou příčinou mravenčení v noze může být počínající komprese – útisk – některých obvodových nervů. V takovém případě je vhodné nechat si vyšetřit stav páteře. Ortoped může doporučit mírnou rehabilitaci páteře nebo masáž na rehabilitačním oddělení.
Borelióza
- Jestliže se nerozpoznaná borelióza dostane do druhého stadia, objevují se i mimo jiné nepříjemné pocity jako brnění nebo mravenčení. Typické je „stěhování“ obtíží (mravenčení se neobjevuje pouze v noze) v různých intervalech nebo i naprosté vymizení bolesti opět na různě dlouhou dobu.
Mozková příhoda
- Mravenčení je jedním z příznaků prodělané mozkové mrtvice. Kromě mravenčení jsou dalšími projevy brnění nebo zhoršení citlivosti končetiny, poloviny obličeje, slabost či neobratnost ruky a stejnostranné nohy, točení nebo bolest hlavy, náhlý výpadek zraku na jednom oku, dvojité vidění, pokleslý koutek úst, neobratnost mluvidel či nemožnost se slovně vyjádřit nebo porozumět mluvenému či čtenému slovu.
Nedostatek magnézia
- Prvními příznaky nedostatku hořčíku (magnézia) je mravenčení v rukou a nohou, eventuálně jejich necitlivost, chvění a svalová slabost. V těžších případech se mohou dostavit bolestivé svalové křeče v nohách.
Špatná skladba stravy
- Strava chudá na vitamin B1 a bohatá na kyselinu listovou ( například vegetariánská strava) v sobě vždy skrývá nedostatek vitaminu B 12. Následky nedostatku vitaminu B 12 se mohou projevit až za pět let od doby, kdy se jeho zásoby v těle vyčerpaly, a to bolestivostí ramen a nohou, mravenčením v nohách a rukách, špatnou pamětí, koktáním, pocity bolesti v ústech, potížemi s chůzí a pomalými reflexy.
Špatná klimatizace
- Špatně větrané či klimatizované prostředí zejména při vysokých letních teplotách (výškové budovy, střešní nástavby, kde teplota mnohdy dosahuje vysoko přes 30 stupňů Celsia) lidem působí potíže, mezi nimiž je i mravenčení ve svalech.
Mravenčení v noze bylo příčinou nehody
Celkem šest lidí zranil před časem svým osobním automobilem 80letý Švýcar, když v Lucernu nezvládl řízení a řítil se s vozem přes městský park. Stařík chtěl zaparkovat vozidlo na parkovišti, avšak pojednou jej prý chytilo „mravenčení v noze“ a nedokázal zastavit. Během své anabáze narazil nejprve do reklamní tabule, propagující životní pojištění, poté do dvou zaparkovaných vozů, z toho jednoho policejního, a nakonec projel skleněnou stěnou supermarketu. Zastavil se až v oddělení italských těstovin. Starý pán, jenž k „mravenčení“ ještě dostal infarkt, a tři zranění kolemjdoucí museli být převezeni do nemocnice. Dvě další oběti utrpěly jen lehčí zranění. Podle dobové zprávy přišel muž definitivně o řidičský průkaz.
1 komentář
Po mozkové mrtvici mám mravenčení nohy a ruky.Co pomůže od tohoto pocitu. Jsem už 17měsíců po mozkové příhodě.
František