Mravenčení v obličeji

Snadno se nám stane, že nás začne brnět nějaká část těla. Nejčastěji se jedná o ruku či nohu – stačí déle bez hnutí sedět nebo si ruku v noci přeležet. Mravenčení, odborně označované jako parestezie, ale může být i příznakem různých onemocnění. Právě mravenčení v oblasti obličeje nás může znervóznět a přilákat pochyby o našem zdraví.

Kdy zpozornět?

Pokud se mravenčení objeví zcela výjimečně, není třeba se hned nějak znepokojovat. Jakmile ho však cítíte opakovaně nebo delší dobu, tělo vám už signalizuje, že něco není v pořádku.

O co se může jednat?

Za pocitem brnění může stát třeba i celkem „banalita“. Nemusí hned jít o život ohrožující stavy. Paseku v těle napáchá třeba nedostatek vitamínů (zejména vitamínů skupiny B) nebo dlouhodobý stres. Na vině může být i nedostatek vápníku nebo snížená funkce štítné žlázy. Stejně jako při brnění končetin, i tady může být příčinou utlačení nervů. Projevit se takto může nedostatečná funkce ledvin nebo žlučníku. Brnění v obličeji může vzniknout jako následek mrtvice nebo rakovinného bujení. Rozhodně se však nejedná o příznak, který by byl prvotním a určujícím pro jednu z těchto diagnóz.

S kým to řešit?

Pokud by se problém nelepšil, je jistě na místě obrátit se na svého praktického lékaře. Může vás odeslat na neurologické vyšetření, kde se zjistí, jestli příčina mravenčení není nervového původu. Dále mohou být provedené odběry krve a další vyšetření dle stavu konkrétního pacienta.

Jak si v danou chvíli pomoci?

Pocity mravenčení si zřejmě nikdo příliš neužívá. Hned v danou chvíli může pomoct tření dané části obličeje nebo jemná masáž, můžete se zkusit i opláchnout obličej vodou.

Zanechte odpověď