Doba, do kdy má při nechráněném styku (bez používání antikoncepce) u zdravého páru dojít k otěhotnění partnerky je asi tak jeden rok. Po uplynutí tohoto času by se mělo začít s hledáním příčiny „proč se nedaří“. Problém nemusí být jen na straně ženy. Není žádným tajemstvím, že mužské spermie mají bohužel čím dál horší „kondici“, jejich kvalita se zhoršuje.
Budou spermie ohroženým druhem?
Pokles mužské plodnosti patří k závažným příčinám neplodnosti, jíž je v ČR postiženo deset až patnáct procent manželských párů. Na první pohled by se mohlo zdát, že mužská neplodnost a mužské spermie jsou pouze mužskou záležitostí. Na početí dítěte však má správná tvorba spermií stejný vliv jako tvorba vajíčka, a to se již týká obou partnerů. Na vyšetření spermatu přichází muž obvykle na přání své partnerky (více či méně dobrovolně), zpravidla po jejím gynekologickém vyšetření, které nezjistilo příčinu marné snahy páru o těhotenství.
Mezi erekcí a plodností není rovnítko
Kvalita ztopoření penisu nemá s plodností mnoho společného. Rovněž výron dostatečného množství semene sám o sobě plodnost nezaručuje. Kvalita semene a jeho schopnost oplodnit vajíčko je dána počtem a pohyblivostí semenných buněk spermií. Jenomže pouhým okem na semeni nic nepoznáme, protože spermie jsou viditelné pouze pod mikroskopem. Objem semena může být zcela normální, a přesto v něm mohou býr spermie ve velmi nízkém počtu nebo může být výrazně zhoršena jejich pohyblivost a kvalita. V mnoha případech mohou spermie v semeni dokonce úplně chybět. Tento nález může být způsoben buď neprůchodností vývodných semenných cest, nebo poruchou semenotvorné funkce varlat.
Varlata zdravého dospělého muže kolem roku 1940 produkovaly denně na sto dvacet milionů spermií. Jenže do roku 1990 se počet spermií v jednom mililitru ejakulátu snížil na pouhých 66 milionů a úbytek kvapem pokračuje. Zhruba platí, že mužům ubývá o 2,1 procenta spermií za rok. Ve chvíli, kdy se jejich počet sníží právě na 20 milionů v jednom mililitru, je početí potomka velice komplikované.
Spermie: Kvalita závisí i na životním stylu
- Kouření plodnosti ani trochu neprospívá. Vykouří-li muž méně než 20 cigaret denně, působí nepříznivě „jenom“ na objem semene. Dvacet a více cigaret již má negativní efekt i na koncentraci a pohyblivost semenných buněk spermií.
- Alkohol nepříznivě ovlivňuje hladinu mužského hormonu testosteronu, objem semene a jeho hustotu.
- Marihuana způsobuje, že jsou spermie méně pohyblivé.
- Na tvorbu spermií mají nepříznivý vliv také mnohé léky. Podávání anabolických steroidů oblíbené zejména mezi sportovci vede k útlumu tvorby spermií. Protinádorové léky a záření mají jednoznačně nepříznivý efekt, obnovení tvorby spermií může trvat několik let.
- Poruchy plodnosti mohou způsobovat i průmyslové jedy – dibromochloropropan, kadmium, olovo, mangan.
- Nepříznivý vliv však mají i některé fyzikální faktory. Časté saunování nebo horké koupele nemají spermie rády.
- Nošení přiléhavých oděvů nebo dlouhé sezení (například u dálkových řidičů) způsobují zvýšení teploty šourku, a tím i zhoršení tvorby spermií.
Jak napomáhat tvorbě spermií?
- Umírněná konzumace vitaminů činí spermie pohyblivějšími (například vitaminu E a C)
- Nosit volné kalhoty, raději trenýrky než slipy
- Více se pohybovat, omezit alkohol a cigarety
- Upravit své stravovací návyky tak, aby se tělo dostalo na správnou váhu
- Pokud možno se vyhýbat škodlivým vlivům, například výparům z laků či smogu
Ani muži, kteří mají těžké poruchy plodnosti, však nemusejí zoufat, lékaři už dnes umějí získat spermie nebo jejich zárodky z nadvarlete nebo varlete, a lze je k oplodnění vajíček rovněž použít