Když myčka vyhazuje pojistky, může být na vině celá řada problémů. Podívejte se na ty nejčastější, které vám mohou život s vaším domácím spotřebičem opravdu řádně zkomplikovat.
Pokud vám myčka vyhodí pojistky jen čas od času, pak pravděpodobně nejde o žádnou akutní závadu. S jejím řešením byste však přesto neměli otálet, může se totiž zvrhnout v něco mnohem horšího, co už tak snadno vyřešit nepůjde.
Zapnutí myčky je zátěží
Celkově vzato se myčka počítá mezi silně výkonné spotřebiče, pro vaše rozvodové systémy to tedy rozhodně není žádný „čajíček“, jak se mnohdy lidé domnívají. Naopak – rozvodnou síť to dokáže pořádně zatížit, a to platí i pro spotřebiče s ekologickou nálepkou. Největším problémem je v tomto případě společný rozvod několika spotřebičů, ten nastává v případě, že nemáte doma dostatek zásuvek, a tak připojujete více než jeden spotřebič do jedné prodlužky. První pomocí je „rozhodit“ od sebe spotřebiče s největším výkonem. Další fázi řešení je totiž kompletní rekonstrukce elektřiny, které se však bohužel ve starém domě stejně nejspíš velmi brzy nevyhnete.
Zkontrolujte zapojení myčky
Ale někdy nemusí být problém jen v množství zapojených spotřebičů – naopak. Můžete mít dobře provedenou elektrickou síť, a přesto vám bude špatně zapojený spotřebič vyhazovat pojistky. A co si s tím tedy počít? Nejdříve se podívejte na oba konce připojení. Zjistěte, zda nejsou poškozené kabely či snad dokonce nedochází k jejich kontaktu s vodou. To se může stát, pokud myčku například špatně zapojíte na odpad. Tady samozřejmě není rizikem jen vyhazování pojistek, vzniknout by totiž mohl dokonce i požár, při němž spotřebič zcela shoří (leckdy bohužel i s částí bytu).
Problém s kolíkem
Někdy se může, především při neodborné instalaci spotřebiče, stát také to, že je elektrický proud nedopatřením sveden i na uzemňovací kolík. V takovém případě je na scéně přímo zkrat. Něco podobného bude vyžadovat zásah profesionálního elektrikáře.
Řešením může být přesun
Jestliže je váš elektrický obvod přetížený, pak vám leckdy nezbude nic jiného, než myčku zapojit do jiného. Ovšem připravte se na to, že dost možná bude nutné spotřebič ustavit na jiné místo. A pokud to jen trochu půjde, vyhněte se použití prodlužovacího kabelu – mnohem účinnější je totiž rozhodně přímé zapojení spotřebiče do zásuvky.
Dbejte na umístění zásuvky
A aby nemohlo dojít ke zkratu způsobenému vodou, používejte jen takovou zásuvku, která je nad úrovní přítoku a odtoku vody do myčky. To dokáže předejít většině škod způsobených vlhkostí.
A jestliže vám i po provedení všech opatření myčka stále vyhazuje pojistky, pak se neostýchejte, a zavolejte do elektrikářského servisu, tady vám totiž dovedou poradit ze všeho nejlépe.