Mytí lednice

Prostory, v nichž uchováváme potraviny, bychom měli mít v té nejlepší čistotě. Víme to, přesto často mytí lednice odkládáme až k hranici nemožného. Poradíme vám, jak na to, aby váš věrný kuchyňský spotřebiče opět zářil čistotou doslova za pár minut.

Mytí lednice opakujte pravidelně

Rychlý postup je důležitý, protože věnovat lednici čtvrt hodinku každý měsíc nestačí. Jinak se poličky napěchované potravinami velmi rychle stanou bohatým semeništěm bakterií a plísní. A něco takového byste ve své kuchyni zcela jistě nechtěli. Takže hadřík do ruky, ocet k ruce a vrhněte se na to!

Mytí lednice

Rychloúklid se vám sejde 2x do týdne

10 minut za týden – více si od vás tyto jednoduché kroky žádat nebudou. A co máme na mysli? Jako první proberte lednici od všech viditelně napadených, plesnivých nebo jednoduše jen podezřelých potravin. Něco takového už nejspíš stejně pravidelně děláte, takže nejde o nic nového.

Nově si však k této proceduře vezměte ještě houbičku na nádobí lehce namočenou v saponátu. S ní vytřete všechna místa, kde problematické jídlo leželo. Nakonec saponát otřete jinou vlhkou houbičkou nebo hadříkem. A rychloúklid máte hotový. Pro jistotu se ještě ujistěte, že vám někde něco nevyteklo a ledničku uzavřete.

1x do týdně vyčistěte těsnění a rukojeť

Houbička se saponátem se vám bude hodit i v následující krocích. Ocení ji i vaše těsnění, jež udržuje v lednici stále přívětivé a příznivé klima. Otřete ho houbičkou, a potom opět čistou vodou. A totéž zopakujte i na otevíracím madlu. Nebojte se přitlačit, právě tady se totiž bakteriím daří nadprůměrně dobře.

Náš tip: Dobře vám poslouží i desinfekční ubrousky. A když už je budete mít v ruce, použijte je i na kliku u dveří, tlačítka u sporáku a rovněž na úchyt skříněk, které často otevíráte. Takové malé zdržení ani nepocítíte, efekt se vám však vrátí stonásobně v podobě hygienicky čisté a bezpečné kuchyně.

1x do měsíce použijte ocet

A jak často vymývat lednici zgruntu? Ideálně 1x do měsíce a to slabým roztokem octa, který zahubí všechny nebezpečné a nežádoucí mikroorganismy.

Jednou za čtvrt roku odstraňte prach

Ano, víme, že ve své kuchyni tuto proceduru děláte mnohem častěji. My však máme na mysli prach, který obvykle není vidět. Musíte odsunout ledničku od zdi tak, abyste se dostali ke kompresoru, právě ten totiž láká prachová zrnka jako ta nejlepší návnada. Ony ho pak naopak dokonale izolují. A to je špatně. Příliš se totiž zahřívá a lednička pak kvůli tomu může vynechávat a chladit nespolehlivě, navíc vám tenhle všudypřítomný prevít zvýší i díky tomu i účet za elektřinu. V lednici se rychleji kazí potraviny atd.

Nebojte se použít vysavač nebo hrubý suchý kartáč, abyste se prachu na kompresoru zbavili. Budete překvapeni, jak tichá a úsporná vaše lednice odteď bude! A to všechno jen díky několika málo minutám pravidelné péče.

Zanechte odpověď