Infekční nemoc virového původu, která se při styku s nemocným přenáší vzduchem, je nebezpečná zejména pro ženy v prvních měsících těhotenství. Onemocní-li matka, je vážně ohrožen i její plod, neboť virus proniká placentou a může poškodit mozek, srdce či jiné orgány dítěte.
Nachlazení v těhotenství
Na podzim a na jaře obvykle v populaci proběhnou vlny chřipkových onemocnění. Šíří se kapénkovým přenosem atak postihnou vždycky většinu lidí, kteří jsou v nějaké místnosti pohromadě. Starší lidé mohou mít mnohem závažnější průběh nemoci než děti. Těhotné ženy by se měly před chřipkou i nachlazením zvláště pečlivě chránit. V časné graviditě může virus anebo doprovodné vysoké teploty způsobit potrat nebo poškození plodu.
Problém působí i kýchnutí
Ani v pozdějším těhotenství není dobře onemocnět a rozhodně je třeba se léčit. Vysoké teploty by mohly vyprovokovat i předčasný porod. Nastávající maminky mají prosáklé sliznice dýchacích cest a hůře se jim dýchá. Když se k tomu přidruží ještě silná rýma, mohou mít i závažné dechové potíže. Často si nejsou jisté, jak si mohou ulevit. Obecně platí, že si mohou vzít na snížení teploty paralen a k uvolnění dýchacích cest sanorin, pokud nejsou na tyto léky alergické. Jestliže ale potíže rychle nepominou, je třeba zajít k lékaři.
Není nad vlněné ponožky
Jestliže se onemocnění neléčí, roznáší nemocný nákazu bezohledně po okolí. Organizmus oslabený virózou může snadno onemocnět dalšími infekcemi. Známý je výskyt výtoků způsobených streptokoky několik dní po zánětu mandlí.
Také močové cesty mohou být postiženy zánětem. Na to často trpí ženy, které mají oslabený krevní oběh v dolních končetinách – mají takzvané studené nohy. Vynikající prevencí opakovaní takových zánětů je používání vlněných ponožek. Vlna tělesné vlhko přijímá do sebe, na povrchu zůstává suchá atak brání nadměrnému prochladnutí.
Víte, že…
… těhotné ženy se mohou proti chřipce nechat očkovat pouze v druhém a třetím trimestru těhotenství.
Malinami proti nemocem z nachlazení
Plody malin jsou bohaté na vitamin C, karotenoidy a flavonoidy. Z malinového sirupu (maliny propasírujeme přes síto, ke šťávě přidáme stejné množství cukru a povaříme) se připravuje osvěžující nápoj vhodný při horečnatých onemocněních. Přelijeme-li sušené maliníkové listy vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat, dostaneme velice chutný čaj. Vhodný je zejména pro těhotné ženy – pokud se pije po celou dobu těhotenství, může snížit četnost těhotenských a porodních komplikací. Maliníkový čaj se odedávna používá i jako lék proti nachlazení. Pro tento účel jej lze dochutit medem a citrónem.
1 komentář
Byla jasem úplně šílené nachlazená, smrkala jsem a měla až dávivý kašel.