Zánět močového měchýře může přinést mnoho nepříjemností. Pokud jste ho zažili, jistě jen tak nezapomenete. Najednou můžete být vyřazeni z běžného života už prostě jen tím, že se neodvažujete vzdálit se od toalety, při močení se vám mohou drát do očí slzy kvůli pociťované bolesti. Když už se u vás objeví první příznaky, neváhejte začít zánět co nejdřív řešit. Ještě lepším postupem je se mu pro příště zcela vyhnout.
Koho obvykle postihuje?
Zánět se může vyskytnout u mužů i žen, u žen se však objevuje výrazně častěji. Této skutečnosti nahrává už samotné uzpůsobení a rozložení jejich močového ústrojí. Močová trubice žen se nachází v těsné blízkosti řitního otvoru a je kratší – infekce se tu tedy snáze rozšíří.
Jak se projevuje?
Mezi prvotní příznaky patří nepříjemné pocity při močení. Můžete to vnímat jako pálení nebo řezání. Zejména při konečné fázi močení jsou tyto pocity nejintenzivnější. Mnohem častěji máte pocit, že musíte jít močit, cítíte bolest v podbřišku. Moč bývá kalná, má jiný zápach. V pozdější fázi se v ní může objevit krev. Pokud by se zánět rozšířil až do ledvin, může se přidat horečka a bolest v oblasti beder.
Pokud vás přepadne zánět močového měchýře velmi rychle, klidně se vám může stát, že z hodiny na hodinu prostě nejste schopni odjet z domova do práce, protože se neodvažujete vzdálit od záchodové mísy. Neumíte si představit byť jen čtvrthodinovou cestu městskou hromadnou dopravou.
Proč vzniká?
Původci zánětu bývají nejčastěji bakterie, které se vyskytují ve střevech – ve většině případů se jedná o bakterie Escherichia coli. Zánět se může rozvinout i v době, kdy je organizmus celkově oslaben, a imunitní reakce nejsou adekvátní. Všichni jsme jistě byli v dětství a dospívání napomínáni, ať nemáme odhalená záda, že to můžeme odskákat právě infekcí močových cest. Jak je ale zřejmé, nachlazení nebývá důvodem zánětu.
Jak ho léčit?
Jakmile se u vás objeví první příznaky, výrazně zvyšte příjem tekutin. Vhodné jsou neslazené čaje, voda, doporučuje se i brusinkový džus. Můžete vyzkoušet speciální bylinné směsi, lichořeřišnicové kapky, brusinkové extrakty nebo volně prodejné léky. Nápomocné jsou i teplé obklady oblasti močového měchýře, bylinné koupele.
Pokud by však u vás do dvou až tří dnů potíže neustaly, neváhejte navštívit lékaře. Ten zjistí z testování moči, zda jsou v ní přemnožené leukocyty svědčící o probíhajícím zánětu. Jelikož bývají nejčastějším původcem bakterie, ke slovu zde přichází antibiotika. Zvlášť na pozoru by se měly mít těhotné ženy, je u nich velmi důležité začít zánět včas léčit.
Pokud by se záněty opakovaly častěji, je dobré konzultovat situaci s urologem. Může vyšetřit stav močového ústrojí, zjistit anatomické odchylky, zanícení ledvin nebo přítomnost močových kamenů.
A co prevence?
Ideální variantou je, pokud u vás tato situace vůbec nenastane a dokážete se zánětu ubránit. Doporučuje se nošení bavlněného spodního prádla, které je vyprané důkladně na 60°C. To by mělo spolehlivě zničit možné původce nemoci. Součástí základních opatření je také vhodná hygiena a správné návyky po použití toalety. Ženy by se měly otírat od pochvy směrem k řitnímu otvoru, ne naopak. Důležitou zásadou je dbát na dostatečný pitný režim.