Nadledvinky jsou orgán, jehož přítomnost v těle si neuvědomujeme. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí. Přiléhají k horní části ledvin. Nadledvinky produkují v lidském těle adrenalin, který je – kromě jiného – nezbytný k udržování krevního tlaku. To ovšem není jediná funkce nadledvinek.
Funkce nadlevinek
- Dřeň nadlevinek (nazývaná také kůrou nadledvinek) vytváří hormon adrenalin. Ten je do krve vylučován při reálném nebezpečí, které člověku hrozí, při strachu a úzkosti. Adrenalin v krvi zrychlí tepovou frekvenci a jakoby připraví člověka na útěk, a nebo boj s nepřítelem. U dlouhotrvajícího pocitu ohrožení (stres) mohou v organismu přetěžovaného člověka nastat nežádoucí změny: vysoký krevní tlak, nebo se změny projeví ve fungování některých jiných orgánů. Při léčebných účelech se adrenalin využívá například při léčení astmatu (rozšířuje dýchací cesty).
- Nadledvinky vytvářejí také hormon noradrenalin,který má protichůdné účinky v porovnání s adreanalimem: zpomaluje srdeční tep, zužuje dýchací cesty. Při poruše vyplavování noradrenalinu mohou vzniknout metabolické poruchy (například zvýšené vyplavování cukru do krve, čímž dochází k častějšímu vyplavování inzulinu a k oslabení slinivky břišní). Nebo může zapřičinit zácpu, tlukot srdce či nespavost.
- Další funkcí nadledvinek je produkce hormonů steroidů. Mezi ně patří hormon kortizol, kterému se někdy říká, že je „život zachraňující antistresový hormon“. Ten se začne uvolňovat z nadledvinek do krve k ránu, než se probudíme. Jeho vylučování řídí hypofýza, která je jakýmsi „nadřízeným“ orgánem žláz s vnitrřní sekrecí. Kortizon má také protizánětlivé účinky a snižuje citlivost na bolest. Proto je i léčebně využíván v revmatologii. Rovněž se kortizonu užívá při různých autoimunitních poruchách.
- Také stav soli v těle ovlivňuje funkce nadledvinek, a to produkcí hormonu aldosteronu, který množství solí v těle reguluje. Tím také ovlivňují množství vody zadržované v těle.
- Kůra nadledvinek rovněž vyplavuje do organismu mužský pohlavní hormon androsteron, a to i do ženského těla. U mužů je androsteron produkován rovněž varlaty (ve větším množství), nese ale označení testosteron. Androsteron u mužů zajišťuje rozvoj druhotných pohlavních znaků (vousy, ochlupení, hlas…). Ženy tento hormon nadledvinek potřebují pro správný růst svalů, podílí se rovněž na rozvoji libida. Jestliže nadledvinky vyplavují do ženského těla víc androsteronu, objevují se u žen některé „mužské“ atributy – vousky, mužská stavba těla…
Adrenalinové sporty
Adrenalinové sporty se staly v posledních letech velice módní. Liší se od sportů, které jsou zaměřeny na výkon, především tím, že člověk při nich překonává strach o své zdraví či dokonce život. To se například při běhu či míčových hrách nestává. Účinek na psychiku je proto jiný. V první fázi – tedy například ve chvíli, kdy člověk stojí na mostě a chystá se ke skoku na laně – se mu vyplavuje adrenalin. To je hormon, který se uvolňuje z nadledvinek v první fázi stresu. Zrychluje metabolické reakce v těle, tím dojde k rychlejšímu oběhu krve v těle, a tedy i k lepšímu okysličení. Adrenalin prostě vytočí organismus na větší obrátky a připraví ho na to, aby zvládl stres. Když se takto „vytočíme“ třeba při práci v kanceláři, je jeho působení negativní, protože nenásleduje adekvátní činnost, jakou je v případě zmiňovaného bungee-jumpingu právě seskok následovaný úlevou. Ve chvíli před výkonem je člověk ve fázi velkého vzrušení, tím, že překoná sám sebe, se uvolní.