Tak zvaně nafouklé břicho trápí více ženy než muže. Však také ženy mají o minimálně dvě příčiny nafouklého břicha víc než muži. Nafouklé břicho nemusí nutně souviset s plynatostí. Důvody, proč je břicho nafouklé, a nebo má jedinec subjektívní pocit „nafouklosti“, mohou být různé. Jestliže stav nafouklého břicha přetrvává, vrací se, a nebo se k němu druží i jiné potíže, je třeba vyhledat lékaře, který zjistí příčinu.
Proč je břicho nafouklé?
Dva ryze ženské a normální důvody
- Břicho nafouklé před menstruací. Zhruba třetina žen v plodném věku prožívá měsíc co měsíc obtížné a nepříjemné období. Začíná nejpozději týden před nástupem menstruačního krvácení a žena se při něm jemně řečeno necítí být ve své kůži. Přitom nejde jen o emocionální nevyrovnanost, podrážděnost či úzkostné stavy a depresivní nálady. Tyto potíže bývají provázeny nepříjemným tlakem v prsou, jejich zvýšenou citlivostí a někdy i zvětšením. Častý je také pocit opuchlosti, především nafouklého břicha, spojený se zadržováním tekutin. Stav je nazýván premenstruační syndrom. Nafouklé břicho obvykle s příchodem menstruace splaskne a změkne.
- Jiný veskrze ženský důvod nafouklého břicha je počáteční těhotenství. Některé ženy mají již v prvních týdnech pocit přeplněnosti. Pocit plnosti břicha samozřejmě není způsoben velikostí plodu, která je v prvních týdnech nepatrná, ale prudkými hormonálními změnami provázejícími počátek těhotenství.
Další možné příčiny
- Nafouklé břicho může poukazovat i na to, že jíte příliš mnoho syrové stravy. Při trávení vznikají plyny, které způsobují nadýmání. Pomoc: Omezte přísun syrové stravy, zeleninu jezte raději dušenou a vyvarujte se potravin, které nadýmají (fazole, hrách, zelí).
- Dieta nebo půst. Vrátíme-li se ihned k těžkému jídlu, odneseme to nafouklým břichem a tlakem v žaludku, proto je dobré dopřát si ještě jeden den lehké jídlo.
- Nafouklé břicho a problémy s plynatostí mohou být následkem rakoviny vaječníků nebo střev.
- Možným důvodem nafouklého břicha je dráždivý trakčník. Dráždivý tračník je nejčastější z tak zvaných funkčních střevních dyspepsií. Jeho podstatou je porucha posunu střevního obsahu.
- Nadměrná tvorba střevního plynu rovněž způsobuje nafouklé břicho. Zmnožení plynu ve střevech nazývané jako meteorismus patří k častým onemocněním trávicího ústrojí.
- Nafouklé břicho, respektive vodnaté břicho, mají lidi trpící extrémní podvýživou.
- Nafouklé břicho může být i příznakem zneužívání steroidních látek na podporu růstu svalů (sportovci). Doplňkové preparáty podle odborníků v těle působí jako časovaná bomba: urychlí růst svalů, ale zničí játra a jiné orgány.
Břicho nafouklé z dietních chyb
Nafouklé břicho, pálení žáhy a těžký žaludek jsou příznaky toho, že jsme to den předtím asi přehnali s jídlem. V našem zažívacím traktu se začalo tvořit nadměrné množství kyselých žaludečních šťáv, které přímo volají po neutralizaci nějakým vhodným antacidem.
Někdy ani nemusíme mít za sebou opulentní hostinu, aby nás žaludek a pálící žáha nutily sahat po obligátním gastrogelu, zažívací sodě či po jiném volně prodejném antacidu. Toho, kdo má citlivější žaludek, může zrovna tak potrápit třeba velké množství kávy, především té české, zvané turecká. Je také třeba dát si pozor na česnek a na jídla smažená na přepáleném tuku. Odborníci připomínají, že antacida jsou léky na jednorázové použití, které se mají brát jen občas, při akutní potřebě. Pokud někoho trápí neduhy, vyžadující užívání antacidů dlouhodobě, měl by se každopádně obrátit na lékaře.
Touha některých dívek: Břicho jako „lavór“
Možná to zní úsměvně, ale asi nejvíc pocitem nafouklého břicha „trpí“ dívky a velmi mladé ženy, které se snaží vypadat za všech okolností jako některé doslova vyhublé modelky. Mnohá z takto „postižených“ dívek má pocit, že se jí břicho nafukuje hned po požití i sebemenšího kousku jídla. A tak ve dny, které například hodlá strávit v bikinách na koupališti, raději nic nejí. Až na smutné případy bulimiček a mentálních anoretiček tato „fóbie“ z nafouklého břicha obvykle vymizí s nástupem skutečně „dospělých“ starostí.