Naftalín

S moly člověk svádí nekonečný boj. V tom boji platí – „něco za něco“. Jestliže je proti molům použit přípravek lidem neškodný,  obvykle ani příliš neškodí molům. Když byla před téměř dvě stě lety definována látka, která – mimo jiné – také účinně hubí larvy molů, ukázalo se po čase, že škodí i lidem. Tato látka se však k hubení molů vyrábí a používá dodnes. Obecně se jí říká naftalín, odborněji se nazývá naftalen.

Naftalín? Z bláta do louže

Je to jako běh v uzavřeném kruhu: Protože se chceme chovat šetrně k přírodě a chceme chránit své děti i sebe – a tak dále, a tak dále , pořizujeme si oblečení a bytové doplňky z přírodních materiálů. Vlněné oděvy, vlněné deky, polštáře, vlněné koberce.

Ale přírodní materiály chutnají jinému „božímu“ tvoru, jinému obyvateli „ekologicky“  vedené domácnosti – molu šatnímu. Která hospodyně někdy stála:

  • s děravým kožešinovým pláštěm v ruce,
  • dívala se přes vykousané otvory v manželově saku ze skotské vlny
  • nebo objevila pod postelí/skříní na osnovu vykousanou vazbu čistě vlněného koberce za desítky tisíc,

neřekne si nejspíš empaticky: „To nebohé zvířátko, ta rozkošná můrky a její larvičky, musí být také z něčeho živy.“ Ale ohlíží se po zaručeně nejúčinnějším hubicím přípravku. Protože se dosud užívaná „ekologická“ pomerančová kůra, levandule, komonice nebo tabák právě prokázaly být neúčinnými, sahá se po naftalínu. Co na tom, že bude byt cítit jako jako „vojenský výstrojní sklad“ nebo „vetešnictví“moli budou pryč.

Jenže. Jenže s moly může „odejít“ také část zdraví, a to natrvalo. Výpary naftalínu sice spolehlivě hubí larvy mola šatního, ale také negativně zasahují do lidského organismu. Může se stát, že i do toho ještě nenarozeného.

Co a k čemu je naftalín

Naftalín (chemicky naftalen) je krystalická látka bílé barvy, silně těkavá, aromatická. Je hořlavá, slabě narkotická a zdraví škodlivá.

„V letech 1819 –1820 oznámili dva chemici objev bílé krystalické látky se štiplavým zápachem. Látka byla objevena při destilaci černouhelného dehtu. V roce 1821 John Kidd popsal další vlastnosti této neznámé látky a způsoby její produkce a navrhl název naftalín,“  uvádí se o naflatalenu v české verzi Wikipedie.

Naftalen ovšem nebyl vyvinut pro hubení larev mola šatního. Látka – získávaná z černouhelného dehtu nebo frakční destilaci ropy – se používá při výrobě výrobě PVC, lepidel, léčiv, pryskyřic, maziv, barviv, jako dezinfekční prostředek , no a konečně také jako insekticid. Do okolního vzduchu dostává sublimací. Naftalen je rovněž používán jako fungicidní přípravek pro ošetření dřeva – například železničních pražců.

Naftalín škodí zdraví

Není žádné tajemství, že naftalín, tak účinný při hubení larev mola šatního, škodí lidskému zdraví.  Lze se to dočíst v každém pojednání o naftalenu/naftalínu.

Těkavý naftalen sublimuje do ovzduší a do těla člověka se dostává vdechováním naftalenový par. Ze škodlivých působků se uvádí, že naftalen (prokazatelně) může:

Naftalen je zařazen do skupiny 2B jako možný lidský karcenogen.

Ilustrační foto: pixabay.com

Zanechte odpověď