Všichni asi moc dobře vědí, co si pod tímto představit. Klasická situace je taková, že ve vydýchané místnosti se stojící žena náhle zřítí k zemi. Dojde u ní ke krátkodobé ztrátě vědomí. Po pádu se však samovolně a obvykle velmi rychle probírá. Stav se pak rychle upraví a nemusí na sobě pociťovat žádné další známky slabosti.
U koho nejčastěji vzniká?
Krátkodobá mdloba se může objevit u kohokoliv. Problémem se stává, pokud je opakovaná. Pak je nutné zjistit, co tento příznak signalizuje. Častěji dochází k omdlívání u žen. Vyšší sklony k mdlobám jsou též při dehydrataci.
Nejčastěji se objevuje, pokud dlouho stojíte v prostředí, kde je vydýchaný vzduch, je zde horko. Pokud máte nižší krevní tlak, snadno se vám to stane i v momentu, kdy velmi rychle z pozice vleže přejdete do sedu. Důvodem může být i krátkodobá silná psychická zátěž.
Můžete zaslechnout též odborné označení synkopa. Jedná se o stav, kdy u člověka dojde ke krátkodobé ztrátě vědomí, dojde při ní k pádu na zem. To je způsobeno okamžitým ochabnutím svalstva. Rychle a spontánně pak však dochází k návratu vědomí. Před upadnutím do bezvědomí může člověk již pociťovat varovné příznaky. Nejčastěji se jedná o motání hlavy, slabost, zvýšené pocení, rozostřené vidění.
Co může být příčinou?
Jako základní mechanismus vzniku synkopy lze označit snížené prokrvení mozku. Za ním obvykle stojí nedostatečná funkce oběhového nebo centrálního nervového systému. Za častými kolapsy mohou stát poruchy srdečního rytmu, útlak tepen, které vedou krev do mozku. Příčina může být též v dýchacím systému (astmatický záchvat). Synkopou se může projevit metabolický rozvrat v organizmu (výrazná výchylka hladiny cukru v krvi) nebo užití návykových látek.
Jak poskytnout první pomoc?
Nejčastěji postiženému uleví, pokud mu dáme dolní končetiny do zvýšené polohy. Není na místě snažit se jej zvedat. Obvykle již po chvíli pacient nabude vědomí, reaguje na oslovení. Zcela jiná je však situace, pokud člověk bez vědomí spadne na zem, avšak je zde oběhová zástava. Zde je třeba neprodleně zahájit masáž srdce.
Kdy se nechat vyšetřit?
Pokud ke vzniku synkopy dochází opakovaně, je na místě řešit problém s lékařem. Nejprve můžete vše probrat s praktickým lékařem, který zjistí podrobnější informace o vašem celkovém zdravotním stavu, rodinnou anamnézu. Obvykle je pak třeba podstoupit vyšetření neurologem. Provádí se krevní odběry, EKG vyšetření i CT vyšetření mozku. Konkrétní postup závisí na zjištěných informacích. Někdy se však stává, že ani po absolvování důkladných vyšetření, není objasněna přesná příčina, která vede k opakovaným náhlým ztrátám vědomí.