Zjistit, kdo byl spolupracovníkem někdejší komunistické Státní bezpečnosti (StB), a nebo zjistit, zda se člověk sám neobjevuje na seznamech vedených StB, to bylo žhavé téma zejména v prvních letech znovuzavedení demokratického systému systému u nás po pádu komunistického režimu. Za víc než čtvrt století zájem sice mírně opadl, ale zato způsoby nahlédnutí do svazků StB dostaly přesnější pravidla. Nahlédnout do svazků StB může každý nejjistěji prostřednictvím služeb Archivu bezpečnostních složek.
Konfidenti? U nás nic nového pod sluncem
Že měla Státní bezpečnost (StB) v dobách komunismu své civilní spolupracovníky, nebylo nic výjimečného. Z historie a literatury známe, že donašeči, kolaboranti, konfidenti byly mocnou oporou například tak zvaného Bachova absolutismu. Už tehdy mohlo udání civilního spolupracovníka člověku ublížit. V dobách komunismu mohlo být takové udání až zničující ve všech směrech života.
Komunistická StB měla systém získávání spolupracovníků velmi propracovaný. A je nutno připomenout, že ne každý, kdo se státní bezpečností spolupracoval, tak činil ze svobodné vůle. I ke spolupráci byli vytipovaní lidé častokrát nuceni existenčními výhrůžkami – a ne každý dokázal vzdorovat a spolupráci odmítnout.
Okamžitě po převratných událostech v listopadu 1989, které vedly k pádu komunismu u nás (a v tomtéž historickém období i jiných zemích, takže došlo k rozpadu celého socialistického bloku), se zvedla vlna zájmu o svazky bezpečnosti, jejichž existence byla známa. Zájem byl oboustranný: poškození chtěli znát jména lidí, kteří na ně donášeli. A spolupracovníci měli naopak zájem, aby jejich činnost pro StB nepronikla na veřejnost.
Cibulkovy seznamy byly první
- První seznamy spolupracovníků StB zveřejnil bývalý disident Petr Cibulka, a to coby soukromá osoba. Seznamy byly ovšem neúplné, vyskytovaly v nich i nesprávně vyhodnocené nebo zařazené údaje – a sice přinesly do problematiky “hodně světla”, ale rovněž i nepříjemností, které občas končily i soudním sporem
- V roce 2003 zveřejnilo seznamy spolupracovníků StB Ministerstvo vnitra ČR. Ale ani nebyly kompletní.
- V současné době zprostředkovává seznamy spolupracovníků StB také server SVAZKY.
- Za oficiální zdroj lze považovat stránky Archiv bezpečnostních složek.
Archiv bezpečnostních složek
Archiv bezpečnostních složek uchovává evidenčními záznamy spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti, včetně Hlavní správy rozvědky, Vojenské kontrarozvědky a Odboru vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy Ministerstva spravedlnosti České socialistické republiky. Zveřejněním těchto evidenčních podkladů naplňuje Archiv zákon číslo 181/2007 Sb., respektive zákon číslo 107/2002 Sbírky. Podklady jsou zveřejňovány v aktualizované podobě.
Úkoly Archivu bezpečnostních složek
- Zpřístupňovat a zveřejňovat dokumenty a archiválie podle zákona o zpřístupňování svazků vzniklých činností bývalé StB,
- Umožnit nahlížení do archiválií podle zákona o archivnictví a spisové službě,
- Poskytovat nezbytnou pomoc a informace státním orgánům příslušným k bezpečnostnímu řízení, popř. k šetření podle zákona o ochraně utajovaných informací, zpravodajským službám ČR k plnění jejich úkolů a orgánům činným v trestním řízení,
- Vyhledávat dokumenty pro potřeby úřadů, právnických a fyzických osob, pořizovat jejich opisy a kopie,
- Plnit na úseku archivnictví úkoly vyplývající z mezinárodních smluv,
- Přijímat za Českou republiku nabídky ke koupi, k darování a úschově archiválií a uzavírá za Českou republiku příslušné smlouvy,
- Provádět vědeckou a výzkumnou činnost v oblasti archivnictví, pomocných věd historických a příbuzných vědných oborů,
- Vykonává vydavatelskou a publikační činnost v oboru archivnictví a výkonu spisové služby, dějin správy, pomocných věd historických a historie.
Jak žádat o archiválie
- Zájemci o archiválie by se měli na webu ABS nejdřív seznámit s přehledem archivních fondů a sbírek, které jsou v Archivu bezpečnostních složek uloženy.
- Fondy jsou rozčleněny do čtrnácti základních skupin, některé lze na webu archivu přímo zobrazit.
- Na webových stránkách ABS jsou přehledně a srozumitelně popsány všechny kroky, které musí zájemce o archiválie učinit, a to včetně formulářů a ceníků za služby.
- Pokud uvedenému popisu někdo nerozumí nebo k tématu nic vhodného nenajde, může se na ABS obrátit s žádostí o pomoc.
- Na webu ABS jsou elektronické, poštovní i telefonické kontakty, které jsou určeny mimo jiné i k těmto účelům.
Zdroj: S využitím všeobecných informací ABS