Námraza v ledničce – jak se jí zbavit

Jen čistá a správně fungující lednička zachová čerstvost potravin v maximální možné míře a zároveň nezvyšuje účet za elektřinu. Námraza v ledničce tak zdaleka není jen estetickým problémem. Otázkou tedy není jen to, jak se jí zbavit, ale také jak proti jejímu vzniku úspěšné bojovat.

V ideálním případě by se námraza v lednici vůbec tvořit neměla, tedy máte-li nový typ, jež všechnu přebytečnou vlhkost z chladničky odvádí pryč, dík odtokovému kanálku. Ve starších ledničkách se tomuto problému zcela vyhnout nelze. A kdy odmrazovat? Vždy, když souvislá vrstva ledu dosáhne 0,5 cm tloušťky – v ideálním případě samozřejmě i dříve.

Námraza v ledničce – jak se jí zbavit

Námraza v ledničce? Předcházejte jí!

Čas od času se led na zadní straně lednice utvoří snad v každé domácnosti, jeho pravidelná přítomnost však signalizuje, že je něco špatně. Jako první zkontrolujte nastavení termostatu. Obvykle bývá problémem příliš velký výkon, snížení o půl nebo celý stupeň by mělo pomoci.

Do lednice také nikdy nedávejte teplá jídla nebo mokré potraviny. Ty uložte do vakuových nebo jinak dobře uzavíratelných krabiček. Vlhkost tak nebude unikat do okolí a koncentrovat se na stěnách spotřebiče.

Problém může být také s odtokovým kanálkem, který běžně vysráženou vlhkost odvádí ven z lednice. Prošťouchněte ho úzkou štětkou na lahve nebo alespoň brčkem či podobným nástrojem Usazené nečistoty zde mohou bránit správnému odvodu vlhkosti.

Máte ledničku v provozu již delší dobu? Pak může být vadné těsnění, zvlášť, pokud se o něj dobře nestaráte. Při každém mytí lednice byste ho měli lehce potřít trochou technického oleje a předejít tak jeho zpuchření. Je-li těsnění již příliš poškozené, nechte ho odborným servisem vyměnit.

Poslední možností je vadné chlazení. U starého spotřebiče se taková oprava jen málokdy vyplatí a bývá vhodnější koupit rovnou celou novou ledničku. V takovém případě nezapomeňte na výběr podle tzv. energetických tříd – čím úspornější spotřebič koupíte, tím méně vydáte za elektřinu, nutnou k jeho provozu.

Jak se jí zbavit

A co dělat s už vzniklou námrazou? Ledničku vypněte, vyjměte všechny potraviny a nechte ji otevřenou. Led začne pomalu tát, vy pak musíte pouze vytřít nashromážděnou vodu a ledničku umýt. Celý proces můžete samozřejmě urychlit- poslouží vám k tomu třeba nádoby s horkou vodou, postavené blízko stěn lednice. Stejně dobrou službu odvede také fén.

Odmrazování lednice využijte také k jejímu kompletnímu umytí. Saponát používat nemusíte, postačí vám teplá voda a ocet, kterým vše vydezinfikujete. Poličky a šuplíky je také zpravidla možné strčit do myčky na nádobí. Důkladně objeďte všechny rohy, zkontrolujte odtokový otvor. Poličky se vyplatí úplně vyndat a umýt i místa, kde se jindy dotýkají stěny. Právě tady může být ukryto množství nebezpečných bakterií.

Zanechte odpověď