Nástřih hráze (epiziotomie) je chirurgický zákrok, při kterém porodník během druhé doby porodní nastřihne oblast mezi pochvou a konečníkem rodičky (perineum), aby usnadnil průchod hlavy novorozence a aby nedošlo k potrhání tkání v oblasti perienea. Nástřih hráze je častým tématem v diskusích vedených ohledně tak zvaných „domácích“ nebo jinak alternativních porodů.
Nástřih hráze: Pro a proti
Častou otázkou v debatách na téma práva ženy zvolit si způsob porodu se vyskytuje problematika nástřihu hráze (epiziotomie) při porodu.
- Na jedné straně stojí zastánci co nejpřirozenějšího průběhu porodu (mezi něž patří zejména zastánci domácích porodů), kteří jsou toho názoru, že je nástřih hráze při porodu nadužíván.
- Na druhé straně jsou lékaři – porodníci, kteří znají možná rizika, která hrozí, dojde-li k potrhání tkání v oblasti periea, zejména pokud dojde k narušení svalů a střev.
Rizika při spontánním natržení
Při porodu prochází hlava dítěte poševním otvorem. Při této stěžení fázi porodu je na oblast hráze vyvíjen velký tlak a snadno může dojít k jejímu spontánnímu roztržení. Proto porodníci tomuto natržení předcházejí tak, že hráz během druhé porodní doby odborně nastřihnou. Děje se tak chirurgicky čistým způsobem. Nastřižené tkáně se snadněji sešijí než tkáně nepravidelně potrhané.
O provedení či neprovedení nástřihu hráze rozhoduje lékař vedoucí porod. Když zkušený lékař vidí, že vše jde volně a spontánně, tak nestříhá, což je časté u druhorodiček.
Když by epiziotomie nebyla provedena, nemusí dojít úhony jen sama hráz, ale i svaly konečníku či dokonce střevo. Lékaři varují, že žena může na neprovedení nástřihu doplatit i po letech, například poklesem dna pánevního a potížemi s udržením moči, v krajních případech i udržení stolice.
Bolí nástřih hráze?
Když porodník stříhá již rozvinutou hráz, provádí se to bez anestezie, protože receptory pro bolest jsou utlumeny. Při preventivní epiziotomii jsou tkáně lokálně umrtveny.
Asi žádná rodička si nestěžuje na bolest při nástřihu (necítí zákrok, někdy ale slyší „lupnutí“). Nebolí ani chirurgické šití. Potíže nastávají až při hojení, těm se ale nevyhnou ani ženy, kterým hráz nastřižena nebyla. Rána je citlivá, ženám se nějakou dobu špatně sedí. Při močení cítí silné pálení, když se na sešitou ránu dostane moč.
Není ale nic neobvyklého, že si maminky dokážou od pálení odpomoci – mají-li dostatečně intimní hygienické zázemí, prostě si uleví pod proudem sprchy – voda moč okamžitě splachuje.)
Masáže mohou pomoci
Matkám, které mají z epiziotomie obavy, a chtějí se jí proto vyhnout, porodní asistentky radí, aby si poslední týdny před porodem masírovaly okolí pochvy a pánevního dna. K dostání jsou přípravky určené přímo k těmto masážím – poradí porodní asistentka nebo fundovaný lékárník. Přípravky ale nejsou vhodné pro ženy, které trpí na kvasinkovou infekci.
Pomoci by mělo i jemné, ale kontinuální rozšiřování pánevního dna a pochvy zahájené asi dva týdny před očekávaným datem porodu. Přesné pokyny podá odborný zdravotnický personál v poradnách pro těhotné a na předporodních kurzech.