Podle mnoha výzkumů udává až 85 procent žen, že mají nebo měly v přechodu návaly horka a pocení. Ve většině případů odeznívají přibližně dva roky po poslední menstruaci. Jsou ovšem ženy, u kterých trvají déle a někdy jimi trpí až 10 let po přechodu. Návaly horka a pocení nejsou nebezpečné, ale přesto jde o jev velmi nepříjemný, který většině žen komplikuje život.
Potíže jsou různé
Proč mají některé ženy větší potíže a jiné jen malé? Zcela jasnou odpověď na tuto otázku lékaři stále ještě nemají. Některá jejich pozorování však potvrzují, že mnohem větší potíže mají ženy v případě, že:
- přechod byl způsoben operativním zákrokem nebo ozařováním (prudce klesla hladina estrogenu);
- jsou příliš štíhlé (estrogeny se po přechodu vytvářejí už jen v tkáních tuku, proto mají větší úbytek estrogenu než ty, které jsou při těle)
- se těžko potí (schopnost pocení usnadní změny teploty). Ženy, které se nepotí, mají větší problémy než ostatní.
Jak návaly horka a pocení zvládat?
- Je třeba pečlivě zvolit oděv, který si vezmeme. Zásadně se vyhýbáme umělým tkaninám nesajícím pot. Postihují-li nás návaly hlavně v noci, pořídíme si ložní prádlo i noční košili z přírodních materiálů. Nenosíme uzavřené šaty, vysoké límce a dlouhé rukávy, které se nedají vyhrnout. Už jen pocit jakéhosi sevření v oděvu může nepříjemný pocit zvětšovat. Dáváme přednost blůzám s výstřihem, krátkým rukávům a halenkám, které se dají rozepnout. Oblékáme raději víc součástí oděvu přes sebe, můžeme totiž, když nás poleje horko, něco z nich odložit, a tak si trochu ulevit.
- Je dobré také přijít na to, co nás snadno ochladí. Může to být sklenička studené vody nebo ovocná šťáva. Když máme návaly hlavně v noci, připravíme si něco studeného do termosky na noční stolek. Někdy vyřeší situaci studená sprcha nebo opláchnutí obličeje studenou vodou.
- Také teplota v bytě je důležitá, jako ideální se jeví 18 stupňů Celsia.
Vhodná volba potravin
Mnoho potravin a pochutin je v podezření, že mohou hrát roli při vyvolání návalů horka a pocení. Patří k nim nápoje obsahující kofein (káva, čaj, kola, kakao), stejně tak alkoholické nápoje a silně kořeněná jídla. Velké mlsání sladkostí může způsobit kolísání hladiny cukru v krvi a být tak jakýmsi katalyzátorem. Některé ženy mají problém sníst horkou polévku nebo jejich potíže vzniknou, když se hodně nají. I kouření je třeba se raději vyhýbat. Zúžení cév, které způsobuje, zvětšuje a prodlužuje návaly.
Pomáhá vitamín E a pohyb
Vitamín E snižuje sklon k návalům. Existuje mnoho pozorování, a to jak žen, tak i lékařů, že některým přináší vitamin E úlevu. Je ovšem nezbytné poradit se nejdříve s lékařem. Hlavně ženy s vysokým tlakem, cukrovkou, revmatickými potížemi by se měly na lékaře obrátit.
Doporučuje se také udržovat se ve formě. Je nezbytné trochu se rozhýbat a věnovat se nějakému sportu. Nejenže prospějeme krevnímu oběhu a tím posilníme celý organismus, ale zdá se, že sport podporuje i činnost endokrinního systému. Zvyšuje hladinu hormonů v krvi a tím snižuje i pravděpodobnost vzniku návalu.