Necitlivost chodidel

Při péči o naše tělo chodidla velmi často opomíjíme. Přitom nám prokazují nenahraditelnou službu a vnímání jejich stavu nám může o našem zdraví mnohé prozradit. Jedním z příznaků, který nás může upozornit na změny probíhající v našem těle, je právě necitlivost chodidel.

Není možné jednoznačně říct, co se s námi děje, v případě, kdy pozorujeme necitlivost chodidel. Může se jednat o poruchu cirkulace krve, jindy jde o příznak roztroušené sklerózy. U někoho dochází i ke změnám barvy kůže a k bolesti, což může ukazovat spíše na Raynaudovu nemoc. Jako příznak se necitlivost chodidel objevuje i u alkoholismu.

Zrádný diabetes

Nejčastěji se však jedná o důsledek cukrovky. Při ní můžeme začít pozorovat mravenčení nebo brnění končetin. Bohužel někdo vůbec nemusí mít dřívější příznaky a až tento stav ho může dovést k lékaři, kde se dozvídá o diagnóze diabetes mellitus.

Včasné odhalení

I když by se mohlo zdát, že takový příznak člověka okamžitě přivede do ordinace lékaře, není tomu tak. Někdo si i několik týdnů nemusí vůbec všimnout, že pociťuje u nohou něco jinak. V důsledku může dojít i k dalším poraněním, pokud pacient zakopne na schodech, nebo se mu stane z důvodu necitlivosti končetin jiný úraz. Pacient si může přivodit poranění končetin, aniž by si to v danou chvíli uvědomoval.

Rizika neuropatie

Je důležité, aby byla cukrovka odhalena včas. V důsledku dlouhodobě vyšší hladiny cukru dochází totiž k poškození nervových vláken v končetinách (diabetická neuropatie), které je nevratné. Při zahájení léčby je však možné zastavit její rozvoj. Pokud by ale byl stav už opravdu vážný, může dojít až k amputaci končetin nebo jejich částí.

Velký vliv na rozvoj poškození dolních končetin má kouření. Kuřáci jsou tímto postiženy daleko častěji než nekuřáci, byť by měli také srovnatelně závažnou cukrovku. Rozvoj neuropatie závisí v nejvyšší míře na délce neléčeného onemocnění. Pokud je léčba zahájena včas, má pacient naději na eliminaci těchto nepříjemných příznaků.

Zanechte odpověď