Nedokrvují se vám končetiny? Jak to vlastně poznáte a jaké jsou příčiny nedokrvování končetin? Pojďme si uvést alespoň nějaké.
O nedokrvování končetin
Nedokrvování končetin se projevuje nejčastěji studenýma rukama či nohama, ale také můžeme cítit v nohou či rukou nepříjemné mravenčení (tento stav znají snad všichni – jde totiž často o následek přeležené ruky nebo nohy). Dalšími příznaky mohou být křeče, bolesti, případně změny tkáně.
Poruchy prokrvení mohou souviset s různými nemocemi. Kromě níže uvedených, které si více rozebereme, si ještě uveďme diabetes, nedostatečná pevnost žilních stěn, nízký krevní tlak, narušená termoregulace atd.
Ischemická choroba dolních končetin
Nedokrvení dolních končetin je obvykle důsledek aterosklerózy, a proto může být nebezpečné. Projevuje se bolestivou chůzí a nepříjemným brněním v nohou. Konkrétní projevy se odvíjejí podle stupně onemocnění. Zpočátku je mírná ateroskleróza, která se ještě nijak neprojeví. Později začne pacient obtížněji chodit a bolest se zhoršuje. V poslední fázi tkáně na noze odumírají a může dojít až ke vzniku gangrény a následné amputace končetiny.
Raynaudova choroba
Raynaudova choroba představuje onemocnění tepenného systému a nejčastěji postihuje horní končetiny. Jedná se o poruchu prokrvování prstů. Projevuje se chladovým běláním prstů. Přesná příčina tohoto onemocnění není známá.
V první fázi tohoto onemocnění prsty bělají a mohou bolest, následně vzniká cyanóza a prsty modrají. V poslední fázi dochází k reaktivní hyperémii a prsty červenají. Objevují se i drobné nekrózy.
Pacientům s touto diagnózou je doporučeno přestat kouřit, teple se oblékat a eliminovat stres. Je možné také nasadit farmakologickou léčbu.
Zatímco Raynaudova choroba není nebezpečná, Raynaudovům syndrom má skrytou příčinu, kterou je třeba najít a léčit. Příčinou totiž může být nějaké vážné onemocnění.