Jestliže byste rádi upekli svým blízkým skvělý zákusek třeba na nedělní snídani, ale neustále s potýkáte s nastaveném své trouby nebo jinými nástrahami, pak se naučte rozeznat, jak vypadá nedopečená bábovka a jak je možné si s ní jednoduše poradit.
Bábovky jsou velmi oblíbeným zákuskem v českých končinách. Jde o vyšší moučníky, připravované z mnoha druhů těst. Může jít například o těsto olejové, jogurtové, kefírové apod. Pečou se ve speciální formě, která zaručí, že jejich střed bude správně upečený i při vysoké vrstvě těsta.
Jak péct bábovku
Abyste se u bábovky nemuseli potýkat s nedopečeností nebo jinými problémy, pak se naučte, jaký je správný postup pečení, i když existují recepty, které garantují upečení do půl hodiny, ani zdaleka to nebývá pravidlem. Ba právě naopak. Bábovka by se měla péct v ideálním případě na nižší teplotu, ovšem delší dobu. Hodina není v tomto ohledu žádným chybným časem a leckdy jde dokonce až o hodinu a půl. Záleží na těstě i na nastavení vaší trouby.
Kontrola těsta je základ
To, zdaje moučník uvnitř hotový, se standardně kontroluje špejlí. Měli byste ji zapíchnout přibližně do středu pečeného korpusu a po vytažení se podívat, zda na ní neulpívá syrové těsto. Pokud ano, pak je nutné bábovku ještě péct. Někdy je vhodné trochu přidat teplotu, ale spíše se to nedoporučuje. Všeobecně platí, že o něco rychlejší bývá horkovzduch a že naopak staré trouby mohou péct opravdu špatně.
Jak na nedopečenou bábovku
Pokud se rozhodnete přidat na teplotě, pak se dost možná budete potýkat s jiným problémem – příliš rychlým hnědnutím bábovky na povrchu. V takovém případě je vhodné zakrýt její vršek alobalem nebo pečicím papírem.
Co ještě vědět
Nejde o nic složitého. Jen při pečení na horkovzduch bude třeba tyto krycí materiály na povrchu pravděpodobně něčím uchytit, protože jinak budou z formy jednoduše odfouknuty. Dále při kontrolování bábovky postupujte jako předtím.
Na co si dát pozor
Pokud pečete bábovku například s kousky čokolády, může se stát, že špejle zajede do některého z těchto kousků a vám se bude zdát, že je těsto stále mokré, i když to nebude pravda. V takovém případě zkuste špejli zapíchnout ještě jednou, ale do jiného místa. Jinak jistotu ohledně dopečení nikdy nezískáte.
Problém sraženého těsta
Ovšem pečení bábovku mohou provázet i jiné neduhy. Pokud například připravujete piškotové těsto, může se vám stát, že se během přípravy srazí. To bývá na pořadu dne ve chvíli, kdy nemají suroviny stejnou teplotu – tedy například když jsou vejce vytažena přímo z lednice. Ale nemusíte mít strach. Takové těsto sice nevypadá na pohled nijak lákavě, ale po upečení je dobré. Bez obav ho tedy můžete použít. A pokud by se vám nelíbil vzhled bábovky, tak ji jednoduše po upečení přelijte třeba čokoládou nebo polevou.