Chemoterapie, jakožto jedna z možností léčby nádorových onemocnění, může mít celou řadu negativních vedlejších účinků. Každý pacient snáší však léčbu trochu jinak, a tak se u někoho mohou nepříjemné známky objevovat jen velmi mírně, u jiného bývá průběh vážnější. Léčba ovlivňuje ve značné míře tvorbu krvinek, což se podepisuje na celkové obranyschopnosti těla.
Princip chemoterapie
Při léčbě jsou do těla pacienta vpravovány speciální látky – tzv. cytostatika. Obvykle se podávají nitrožilně, spíše výjimečně pomocí nitrosvalových injekcí či tablet. Cílem těchto látek je zničit buňky, které se rychle množí, což je sice základní charakteristikou buněk nádorových, ale může se to týkat i jiných. Cytostatika nejsou schopna rozeznat nádorové buňky od dalších, a proto ve značné míře likvidují i např. buňky kostní dřeně, sliznice trávicího traktu nebo reprodukčních orgánů.
Chemoterapie je nejčastěji vedena jako ambulantní léčba. Pokud je to třeba, na počátku stráví pacient v nemocnici několik dní. Cytostatika se podávají opakovaně v intervalech několika týdnů. Zde vždy záleží na reakci a aktuálním stavu daného pacienta.
Negativní účinky
Mezi často uváděné vedlejší účinky léčby patří zejména nadměrná únava, nevolnost nebo vypadávání vlasů. Po aplikaci cytostatik však dochází také k celkovému oslabení imunity, což je následkem právě výrazného poklesu počtu bílých krvinek. Jedná se zejména o jejich dva druhy – lymfocyty a neutrofily.
Pokud jejich celkový počet klesne pod normální hodnoty, hovoří se o leukopenii či neutropenii. Tento snížený stav krvinek pak není schopen virům nebo bakteriím. Ani není nutné, aby se pacient dostal do kontaktu s někým nemocným, může dojít i k přemnožení bakterií, které se v těle vyskytují běžně. K obecně uznávaným doporučením však v době léčby patří vyhýbat se kontaktu s větším množstvím lidí, dbát na dostatek vitamínů ve stravě, snížit riziko nachlazení při pobytu venku.
Momentální stav je během léčby pravidelně monitorován a dávky cytostatik jsou podávány tak, aby byl pokles počtu krvinek postupný a pouze dočasný. Je možné aplikovat současně též látky, které naopak jejich tvorbu stimulují.
Kontaktování lékaře
V případě, že u vás probíhá chemoterapie a pociťujete u sebe počínající infekci, je nutné obrátit se včas na lékaře (alespoň telefonicky). Učiňte to v případě, kdy máte horečku, objeví se u vás změny na kůži (pásový opar, krvácivé projevy) nebo potíže s dýcháním. Důležité je provedení krevního obrazu, od čehož se v mnohém odvíjí následující léčba. Součástí je podávání antibiotik, léků k mírnění dalších příznaků a klidový režim.