Nefrotickým syndromem jsou označovány chorobné reakce organismu, které vznikají velkou ztrátou bílkovin prostřednictvím moči. Nefrotický syndrom není nemoc sama o sobě, objevuje se u více chorob ledvin. Syndromem jsou nazývány, protože se stejné příznaky projevují přes rozdílnou povahu ledvinových nemocí.
Příznaky nefrotického syndromu
Nefrotický syndrom prokazují odborníci laboratorně a klinicky. Mezi nejmarkantnější příznaky nefrotického syndromu patří:
- výrazné otoky rukou, nohou a očních víček,
- změněné hodnoty bílkoviny v moči,
- vysoké hodnoty tuků v krvi,
- pěnivá moč (způsobená ztrátou bílkoviny),
- vznik trombózy – krevních sraženin.
Účinnost ledvin ovlivňuje i jejich tvar a velikost. Funkce ledvin je vysvětlována připodobněním k filtru, který zachycuje drobné částečky a vodu. Krevní částice jako jsou krvinky a bílkoviny zůstávají v případě zdravého organismu v krvi. Při chorobách ledvin nastává porucha jejich filtrační funkce a dochází k situaci, kdy se bílkoviny ztrácí z organismu močí. Tento stav způsobuje nefrotický syndrom.
Zjištění nefrotického syndromu
Ztráta bílkoviny prostřednictvím moče nebolí a postižený ji (vyjma změny kvality moči) nijak nepociťuje.
Nápadný začne být až otok, který počátkem dne postihuje horní část těla (obličej, oční víčka, krk, záda) a během dne přechází do dolních končetin (je to vysvětlováno zemskou přitažlivostí). Při náhodném měření tlaku může být pacientovi zjištěn také zvýšený krevní tlak.
Otoky – zejména v obličeji, jsou většinou důvodem, proč postižený člověk navštíví lékaře. Při zjišťování příčin je proveden test moči na přítomnost bílkovin v moči. Dále je obvykle třeba, aby vyšetřovaný shromažďoval moč 24 hodin, aby bylo množství vyloučené bílkoviny stanoveno přesněji. Odborníci uvádějí, že zdravý organismus vyloučí za 24 hodin maximálně 150 miligramů bílkovin. Když je organismus stižen nefrotickým syndromem, hodnoty vystupují i přes tři tisíce miligramu za den. Organismus tím ztrácí obranyschopnost a dostavují se poruchy způsobené špatným zásobením hormonů (produktů žláz s vnitřní sekrecí).
Nefrotický syndrom postihuje obě ledviny. Pro zjištění příčin nefrotického syndromu jsou někdy odebírány vzorky tkáně ledvin (biopsie). Odběr je prováděn s lokálním znecitlivěním.
Nemoci způsobující nefrotický syndrom
Častou příčinou nefrotického syndromu je:
- cukrovka,
- nemoci imunitního systému,
- systémový lupus erytematodes,
- chronická zánětlivá onemocnění,
- amyloidóza.
Léčba syndromu
Léčba spočívá především ve zjištění příčin a pak odléčení původní nemoci, která nefrotický syndrom způsobuje.
- V některých případech jsou nemocnému předepsány léky na snižování vysokého krevního tlaku (mimo jiné i zpomalují ztráty bílkovin močí). Tyto léky ale nemohou užívat těhotné ženy.
- Nemocnému je doporučeno omezit na čas množství přijímaných tekutin a kuchyňské soli.
- Lékaři mohou někdy přepsat i léky na odvodnění, ale v tom případě se tak děje pod jejich přísnou kontrolou (nebezpečí vzniku trombózy, zhoršení funkce ledvin způsobené ztrátou tekutin). Prostředky ředící krev někdy odborníci přepisují i preventivně. Samoléčba diuretiky nepřichází v úvahu.
- Je také žádoucí snížit hladinu cholesterolu, proto jsou někdy předepisovány medikamenty snižující cholesterol.
- V případě vzniklých infekcí nemocný užívá antibiotika.
- Nemocní s chorobami ledvin a s nefrotickým syndromem zůstávají i po vymizení příznaků pod lékařskou kontrolou.