Nehormonální antikoncepci volí lidé, kteří z nějakých důvodů nechtějí nebo nemohou používat hormonální prostředky bránící početí. Nehormonální antikoncepce je vhodná pro mladé lidi, pro lidi s nějakým typem onemocnění, dále pro ty, kteří pohlavní styk nemají často. K nehormonální antikoncepci se uchylují i ti, kdož si nepřejí, aby byl chod jejich uměle řízen nějakými medikamenty, a to ani nízkohormonálními. Nehormonální antikoncepce je doporučována i ženám, které si v dohledné době přejí otěhotnět.
Typy nehormonální antikoncepce
Nehormonální antikoncepce může být dělena na tak zvaně bariérovou nebo spermicidní.
- Bariérové antikoncepční prostředky zabraňují průniku spermií do ženských rodidel mechanicky,
- spermicidní prostředky likvidují spermie chemickou cestou.
K nehormonálním prostředkům mohou být přiřazena i nitroděložní tělíska a v nejširším smyslu také přerušovaná soulož nebo výpočet plodných a neplodných dní.
Přerušovaná soulož
Nejznámější, ale také nejméně spolehlivá antikoncepce je metoda přerušované soulože. Měli by si ji dovolit jen partneři, kteří se dobře znají, a především jim nebude vadit, když metoda selže.
Kondom (prezervativ)
Nejčastější nehormonálním antikoncepčním prostředkem je mužský kondom. Kondomy jsou doporučovány ještě i z důvodů hygienických. Jsou velmi dobrou ochranou mladých lidí (mladá žena a mladý muž žijící sexuálním životem by měli mít kondom vždy „při ruce“). Ceny prezervativů jsou různé – záleží na výrobci, typu obchodu, balení a nabízeném komfortu. Větší balení vycházejí na kus levněji – nejnižší cena se pohybuje asi tak od 12 do 15 korun. Diskrétně a ve větším balení lze kondomy koupit také prostřednictvím nějakého e-shopu.
Ženské kondomy – femidomy se v Česku seženou jen obtížně, a když, tak spíš jen přes internet. Cena ženského kondomu je asi 40 korun, ale záleží na typu, obchodu a tak podobně.
Spermicidní prostředky
Spermicidní prostředky zamezí pohybu spermií směrem do rodidel (zničí je). Mají poměrně vysokou účinnost. Například spermicidní krém Pharmatex krém v balení po 72 gramech stojí okolo 250 korun. Spermicidní prostředky kupujeme jenom v lékárnách – z bezpečných zdrojů. Některé lékárny provozují e-shopy. Ceny se liší podle gramáže a marže.
Pesar (diafragma)
Ženská bariérová nehormonální antikoncepce jsou pesary. Doporučuje se používat je společně se spermicidními prostředky. Pesar (diafragma) slouží opakovaně asi jeden rok. Poměrně těžko se shánějí. Cena se pohybuje od 1500 do dvou tisíc korun. Také pesary je nejjednodušší bjednat si prostřednictvím nějakého internetového obchodu.
Nitroděložní nehormonální tělíska
I když se objev nitroděložních tělísek, která postupně uvolňují hormony, považuje za progres v oboru antikoncepce, některým ženám nevyhovuje – ať z důvodu zdravotních nebo i jiných (nechtějí hormony do těla). Řešením jsou nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska musí rozhodnout ošetřující gynekolog, který je také zavede. Cena tělíska se pohybuje od 1500 do tří tisíc korun a zavádí se asi na pět let.
Plodné a neplodné dny
Mezi nehormonální antikoncepci je možno zařadit také výpočet plodných a neplodných dní. Je nutno připomenout, že právě tak jako je výpočet plodných a neplodných dní jen podpůrnou metodou při snaze co nejdříve otěhotnět, v tom samém procentu metoda funguje i jako antikoncepce – tedy není příliš spolehlivá a možnost otěhotnět je značná (právě tak jako možnost neotěhotnět při souloži v plodném dni).