Nehormonální nitroděložní tělísko je účinnou antikoncepcí bez zvýšeného rizika výskytu nebezpečné rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění. Mohou ho využívat i mladé ženy, které ještě nerodily stejně jako matky s několika dětmi.
O nehormonální nitroděložním tělísku koluje mezi ženami řada polopravd a nesmyslů. Mnohé si pod tímto pojmem představí zastaralou celoměděnou „danu,“ která opravdu jisté potíže některým uživatelkám způsobovala. Současná generace nitroděložních tělísek je ale mnohem bezpečnější a pohodlnější.
Nehormonální nitroděložní tělísko – je pro vás vhodné?
Neplánujete-li v nejbližší době děti a hormonální antikoncepce je pro vás z jakýchkoli důvodů nepřijatelná, nemáte bohužel příliš na výběr. Můžete se při styku spoléhat na princip přerušované soulože nebo sáhnout po kondomu, který ale bývá pro partnera často nepříjemný. Další možností je právě nehormonální nitroděložní tělísko, které funguje jako bariéra, která brání uhnízdění embrya v děloze. Zároveň také uvolňuje malé množství mědi, která je pro spermie toxická.
Tělíska celá z mědi ale dnes už nenajdete. Vyrábějí se z pružného zdravotně nezávadného plastu s příměsí mědi a to nejčastěji ve tvaru T. Nepříjemného zavádění se nemusíte bát – do dělohy lékař vsune jen tenkou tyčinku, která se do výsledného tvaru roztáhne až uvnitř. Pak stačí už jen upravit délku provázku zasahujícího ven do pochvy tak, aby nepřekážel a aby tělísko šlo zároveň snadno zkontrolovat a případně později vyjmout. Tím je celý zákrok hotový a můžete ihned odejít domů. Správně zavedené tělísko vůbec neucítíte a případně podráždění děložního hrdla bude malé a brzy odezní.
Návštěvu gynekologa a zavedení tělíska je nutné naplánovat na dobu posledních dní menstruace nebo v termínu těsně po jejím skončení. Tehdy je krček dělohy nejvíce otevřený a tělísko lze dobře zavést. Snižuje se také riziko vložení tělíska k čerstvě vzniklému těhotenství.
Nehormonální nitroděložní tělísko může v těle ženy zůstat až deset let, po této době se snižuje jeho elektrotechnické působení na spermie a nadále slouží jen jako mechanická překážka při uhnízdění vajíčka. Riziko zánětů a dalších komplikací se po uplynutí doby použitelnosti znatelně zvyšuje.
Kontraindikace pro zavedení tělíska
Nitroděložní tělísko bez přítomnosti hormonů vám lékař s největší pravděpodobností nepředepíše, trpíte-li endometriózou nebo máte-li někde uvnitř dělohy zánětlivé ložisko – a to i čerstvě přeléčené. Mezi další důvody k nepředepsání patří také nevysvětlitelné vaginální krvácení během předchozích těhotenství, nepravidelnosti v uložení a tvaru dělohy (zakloněná děloha apod.) a samozřejmě také alergie na měď.
V internetových diskuzích se také často můžete dočíst, že nehormonální nitroděložní tělísko není vhodné ani pro ženy, která mají zvýšené hodnoty bílých krvinek. Ty prý mohou cizí předmět v těle napadat a způsobit tak rakovinu. Jde o poměrně rozšířenou fámu, která způsobuje vrásky i gynekologům. Jde samozřejmě o čirý nesmysl. Zánětlivé komplikace po zavedení tělíska jsou sice možné, ale nejsou častější než u jakéhokoli jiného cizího předmětu v těle (umělé klouby, zubní implantáty apod.).
1 komentář
Dobrý den dcera má zavedené nitroděložní nehormonalni danu mědenou , byla na potrate 9.12.2022 a byla ji tam v ten den dána. 13. teď má bolest v krku co je nemocná a bere antibiotika Duomox .Bolí ji hlava a nohy můžete to zpusobit tu bolest hlavy a nohou to nitroděložní nehormonalni tělísko .děkuji