Nejchladnější místo v ČR a ve světě

Teplotní rekord, to je mediální zpravodajský fenomén posledních let. Zejména, když „teplotní rekord padne“. Teplotní rekordy v záporných číslech „padají“ obvykle na dlouhodobě vytipovaných místech s nejnižší průměrnou teplotou. Nejchladnější místo České republiky se nachází na Šumavě. A tipovat bude správně ten, kdo se domnívá, že nejchladnější místa zeměkoule jsou v Antarktidě a v Rusku.

Klima v České republice

I přes tropická vedra, která obyvatele Česka sužují v 21. století, průměrná teplota vzduchu v naší republice se pohybuje v rozmezí 5,5 až 9 °Celsia. Uvádí tak alespoň stránka české Wikipedie, která byla naposled editována 19. 1. 2019, heslo Podnebí Česka.

  • Obecně platí, že teplota vzduchu klesá se vzrůstající nadmořskou výškou – průměrně asi o 0,6 °C na 100 m. Z toho plyne, že nejchladnější jsou horské oblasti.
  • Nejchladnější bývají zimní měsíce.
  • Nejnižší průměrnou roční teplotu měří meteorologové na Sněžce – 0,2 °Celsia.
  • Nejnižší naměřená teplota na našem území  byla naměřena v 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic, a to -42,2 °Celsia. Únor  1929  byl ostatně na většině území historicky nejchladnějším měsícem 20. století.

 

Nejchladnější místo v České republice

Nejchladnější místo v České republice leží ve výšce 1060 – 1075 m n. m. Jeho pojmenování mají „naposlouchané“ všichni, kdo sledují zprávy o počasí v televizi, rádiu nebo je znají z jiných médií. Je to Jezerní slať na Šumavě.

„Jezerní slať je rašeliniště a přírodní památka v okrese Prachatice. Nachází se na Šumavě (Šumavské pláně), necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy, na katastrálním území obce Kvilda. Je součástí NP Šumava, jehož je I. zónou. Ochrana tohoto území byla poprvé vyhlášena v roce 1933 na ploše 34 ha.“

Dalšími místy, kde „padají teplotní rekordy“ pro určitý den v roce, jsou  v šumavské Rokytské slati nebo na Kvildě. Meteorologové vysvětlují, že se jedná o lokální záležitosti. Meteorologické stanice se nacházejí v mrazové kotlině. Lokalita je oproti okolní krajině položena níž a za jasného počasí a bezvětří do nich klesá studený vzduch.

Meteorologická stanice Perla

Na Jezerní slati je teplota měřena v meteorologické stanici Perla. Zpočátku sloužila jen k amatérskému měření teplotních extrémů. Stanice Perla je v provozu od října 1985 a v roce 1990 ji začal ČHMÚ využívat pro svá oficiální pozorování. Zatím nejnižší zaznamenaná teplota z této stanice je –41,6 °Celsia z 30. ledna 1987.

Nejchladnější místa světa

V „soutěžní kategorii“ nejchladnějších míst světa jsou rozlišovány dvě kategorie:

  1. Absolutně nejchladnější místo světa
  2. a nejchladnější obydlené místo světa.

Nejchladnější neobydlené místo je v Arktidě. Na centrální plošině Východní Antarktidy byla ve stanici Vostok dne 21. července 1983 naměřena absolutně nejnižší teplota na zeměkouli –89,2°Celsia.

V kategorii nejchladnějších obydlených míst světa je na prvním místě sibiřská obec Ojmjakon. Dne 26. ledna 1926 zde byla naměřena teplota −71,2 °Celsia. Uvádí se, že současně se jedná o místo s nejvyššími výkyvy teplot v průběhu roku a jedno z mála míst na Zemi, kde tyto výkyvy překonávají 100 °Celsia.

  • Teplota zde už v září klesá pod nulu a pod bodem mrazu zůstává až do poloviny května.
  • Padesátistupňové mrazy v prosinci, lednu a únoru jsou považovány za průměrné.
  • Pod mínus deset stupňů Celsia zde neklesne teplota jen v červnu a v červenci.

Zdroj: S využitím údajů Wikipedie

Obrázek: mapy.cz

Zanechte odpověď