Psaní číslic na počítači či notebooku není ničím složitým. To ale neplatí vždy. Stačí omylem nepozorně stisknout jedno z tlačítek, které se na klávesnici nachází a během okamžiku se může stát, že se místo čísel objevují písmena, anebo číslice prostě psát nejdou. Pokud se vám to nestává příliš často, většinou zapomenete, jak jste tento problém dříve řešili. Přitom stačí stisknout pár kláves a čísla jsou zpět.
Jednoduché psaní s numerickou klávesnicí
Při psaní je pro nás důležité rozlišit hned dva druhy klávesnic. Menší laptoty mají takové klávesnice, které šetří místo a tím pádem je psaní číslic poněkud složitější a zpravidla není možné při stisknutí jedné klávesy. Zato klasické klávesnice a notebooky větších rozměrů mají psaní daleko jednodušší. Na jejich pravé straně se totiž nachází numerická klávesnice.
Kouzelná klávesa NumLock
I přesto, že numerická klávesnice je opravdu snadným pomocníkem pro psaní čísel, velmi často může dojít k problému. Asi byste se divili, jak často se stává, že nám nejdou čísla napsat. Přitom je to většinou pouze proto, že omylem zmáčkneme některou z kláves. V takovém případě často hledáme miliony variant, jak tuto situaci vyřešit a numerickou klávesnici opět zapnout. Spousta z nás ale zapomíná, že pokud je kontrolní světelný indikátor zhasnutý, numerická klávesnice je vypnutá. A tak je vždy nejdůležitější zkontrolovat, zda klávesa NumLock svítí.
Samozřejmě může dojít i k variantě, že světelný indikátor bude rozbitý. Je proto vhodné nejdříve zmáčknout NumLock a poté stisknout klávesu s číslicí a tento proces ještě minimálně jednou zopakovat.
Když chybí klávesa NumLock
V případě, že sice máte numerickou klávesnici, ale kvůli nedostatku místa zde není tlačítko pro její zapnutí, pak lze vyzkoušet kombinaci klávesy Fn ve spojení s jednou z variant klávesy F. Podle druhu klávesnici či notebooku se jedná zpravidla o F7, F8, F11, či F12. Pokud ani jedna z těchto variant nefunguje, pak lze na klávesnici hledat nejen zkratku NumLock, ale také NmLk. Platí totiž, že každý výrobce má numerickou klávesnici nastavenou trošku jinak. Pokud si vůbec nevíte rady, není tak na škodu podívat se do návodu, který vám poradí, kde přesně NumLock hledat.
Shift a klávesy z druhé řady
I pro ty, kdo nemají numerickou klávesnici, existuje několik snadných způsobů, jak napsat číslice. Nejjednodušší variantou, jak psát čísla bez využití číselného bloku, je využít na klávesnici klávesy z druhé řady odshora ve spojení s klávesou Shift. Během okamžiku tak místo psaní písmen č, ř, š a dalších, dokážete napsat číslice od nuly do devítky. Může se ale stát, že vlivem naší nepozornosti tato klávesová kombinace nefunguje. V takovém případě může mít problém hned několik různých řešení.
Jedním z nich je například využívání jiné než české klávesnice. Pokud je totiž nastavena například anglická, pak ve spojení s klávesou Shift písmena psát nelze.
Na nastavení jazyka klávesnice záleží
Pokud vám ani tak nejdou čísla na klávesnici stále psát, existuje ještě jedna varianta. A sice přepnutí klávesnice z české do anglické. To lze stisknutím několika kláves dohromady. Anglické klávesnice lze docílit například propojením Ctrl + Shift + mezerník. Další variantou je pak přepnutí na liště v pravém dolním rohu. Kdy místo zkratky CES nastavujeme zkratku EN. V takovémto případě lze k psaní čísel využít klávesy z druhé horní řady, kdy lze automaticky psát číslice od nuly do devítky.
NumLock a písmena s nápovědou
Jednou z posledních variant, jak lze čísla na klávesnici psát, je využití kláves s písmeny u, i, o, a j, k, l a také další čísla na spodních řádcích. Na těchto klávesách se, pokud je zapnutý NumLock, dají psát místo písmen číslice. Nápovědou pro to, jaká klávesnice představuje jakou hodnotu, je barevně rozlišené číslo, které se nachází v pravém dolním rohu každé z kláves.