Neštovice jsou poměrně známým virovým onemocněním, které asi v průběhu svého života prodělal naprosto každý člověk. Obvykle se vyskytují již v útlém věku a to pouze jedinkrát za život. Po jejich absolvování je tělo imunní.
Onemocnění může mít samozřejmě několik forem, nečastější jsou tyto dvě.
- Pravé neštovice
- Plané neštovice
Inkubační doba neštovic
Pakliže vy nebo vaše dítě onemocníte neštovicemi, jistě vás bude zajímat inkubační doba, respektive časové období, po němž se lze virové nákazy zbavit. Tento úsek se datuje s přihlédnutím k tomu, v jaké fázi neštovice odhalíte. Obvykle to však bývá kolem dvou až tří týdnů.
Prvotní příznaky totiž mohou být zavádějící a onemocnění vypadá jako obvyklá chřipka doprovázená zvýšenou teplotou. V okamžiku, kdy se na těle začnou projevovat nejrůznější stroupky a vyrážka, máte jistotu, že neštovice propukly v plné síle.
Jednotlivé fáze inkubační doby
Nejsilnější je onemocnění ve svém prvopočátku, respektive po náznaku viditelných kožních problémů. Taková inkubační doba neštovic trvá v řádku čtyř až devíti dnů. Zbývající část třítýdenní léčby je virová nemoc na pozvolném ústupu.
V případě svědění lze využívat potřebná antihistaminika, která efektivně zpříjemňují léčebný proces.
Přenos neštovic
Neštovice – inkubační doba je tedy zřejmá, nyní možná velkou spoustu čtenářů bude zajímat, jak se lze virovým onemocněním vůbec nakazit? Velice snadno. Přenos probíhá jak kontaktem, tak vzdušnou cestou. Nakažení je otázkou velice krátkého času.
Nacházíte-li se v domácnosti s člověkem či dítětem trpícím neštovicemi, buďte si jisti, že se jim také nevyhnete, za předpokladu, že jste je již v průběhu života neprodělali.
Neštovice mohou být nebezpečné hlavně pro těhotné ženy, u nichž hrozí narušení plodu, v ostatních případech nejde o nic dramatického.