Ve srovnání s únikem moči sice tento problém není tak častý, avšak jedná se o záležitost, která pochopitelně ve značné míře narušuje společenský život člověka. Postihuje zhruba ve stejné míře muže i ženy a její příčinou je porušení funkce řitního svěrače. K tomu může dojít z více příčin.
Záleží zde na tom, jak moc je anální svěrač postižen. Může se objevit výjimečný nekontrolovaný únik stolice, avšak může se jednat i o ztrátu kontroly nad udržením veškeré stolice.
Neadekvátní funkce řitního svěrače
K poškození řitního svěrače může dojít při porodu, po operaci (např. u hemoroidů), při nádoru v oblasti konečníku nebo ozařování pánve. Velmi problematické je, pokud někdo trpí chronickou zácpou. Při dlouhodobém užívání projímadel může dojít ke změně v přirozeném vyprazdňování stolice.
Pokud dochází k zácpě, v rozšířené části konečníku (rekta) se stolice hromadí, až vytvoří obsáhlý útvar, který není možné snadno řitním otvorem vyloučit. Pouze po jeho obvodu se pak dostává ven řídká část stolice. Tímto procesem dochází k poškození stěny řitního kanálu, což negativně ovlivňuje právě řitní svěrač.
Může dojít k poškození nervů, které vedou vzruchy právě ze svalů v této oblasti. To může nastat např. při Alzheimerově demenci. Za problémem může stát i výrazné oslabení svalů pánevního dna. To může vést až k vyhřeznutí konečníku
Různé možnosti léčby
Pokud problémem trpíte, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Nejprve od vás zjistí potřebné informace, které vám v tomto případě mohou připadat nevhodné, ale pro správné zvolení léčby jsou klíčové. Může se vás dotazovat na charakter a četnost stolice, její vzhled.
Lékař též prohmatá konečník, čímž může usoudit na stav svěrače. Může být využit i rektoskop, což je trubice s optikou na svém konci, která umožňuje detailnější prohlédnutí oblasti konečníku. Dle zjištěných informací vás pak může lékař odeslat na další vyšetření, kde se zjistí příčina obtíží, a dle toho se navrhne vhodná léčba.
Léčba se odvíjí od celkového stavu nemocného a zjištěné příčiny. Základním postupem je dbát na vhodné složení stravy, čímž lze ovlivnit četnost stolice a její charakter. Postupem času lze vysledovat potraviny, které inkontinenci zhoršují, a ty následně z jídelníčku vynechat. Důležité je dodržování pitného režimu. Nápomocné bývají cviky k posílení svalů pánevního dna. Pro prevenci vzniku opruzenin je nutné pečlivě dodržovat hygienu a oblast konečníku po stolici důkladně očistit. Pokud má člověk sklon k zácpě, mohou pomoci potravinové doplňky s vysokým obsahem vlákniny.
Někdy je možné provést operaci svěrače, který může být nahrazen jiným svalem či uměle vytvořeným svěračem. Pokud dříve zmiňované postupy nezabírají, může být provedena kolostomie. Pacientovi je při ní udělán vývod ze střeva na povrch těla. Stolice je odváděna do sáčku a konečníkem vůbec neprochází. Nemocný musí o tento vývod náležitě pečovat, avšak dopřeje mu vést běžný sociální život.
1 komentář
Po ozařování prostaty nemůžu udržet stolici,což je prakticky znemožnění společenského života.Užívám při nezbytných cestách k lékaři,při nákupu REASEKT,ALE V POSLEDNÍ DOBĚ I TENTO LÉK SELHÁVÁ.Libor