Druhý lunární měsíc těhotenství obvykle provázejí tzv. ranní nevolnosti. S nějakou jejich formu se setká zhruba 75% žen. Označení ranní je ale velmi zavádějící, protože se mohou objevit kdykoli během dne a dokonce i v noci. Většině nastávajících maminek naštěstí od nepříjemných stavů pomůže několik jednoduchých rad.
Jak vzniká nevolnost v těhotenství
Nevolnost v těhotenství je způsobena vyšší hladinou těhotenských hormonů progesteronu a HCG, které snižují pohyby stěn žaludku a střev a omezují tvorbu žaludečních šťáv. Často ji doprovází zvýšená citlivost vůči pachům a vůním. Mezi časté spouštěče nevolnosti v těhotenství patří maso a uzeniny. Někdy stačí pouhý závan vůně párků z lednice a nevolnost je na světě.
Nevolnosti se objevují nejčastěji ráno, ale není to pravidlem. Většinou netrvají déle než na dva měsíce, ale malé procento žen jimi trpí až do porodu. Velmi těžké případy nevolnosti doprovázené častým zvracením a úbytkem na váze vyžadují hospitalizaci.
Jak potlačit nevolnost v těhotenství
Základem úspěšného boje s nevolností je eliminování pocitu hladu. Jídlo si rozdělte do několika menších porcí během dne a nebojte se jíst ani před spaním, jinak vás mohou nepříjemné pocity v žaludku vyrušit ze spánku.
Ranní nevolnosti
Na nevolnosti přicházející ihned po probuzení platí kousek čerstvého nebo extrudovaného pečiva, které sníte ještě v leže. Pečivo musí být chuťové i aromaticky nevýrazné. Rohlík sypaný sýrem je proto absolutně nevhodný. Jídlo pomalu rozžvýkejte a spolkněte. Po dojedení posledního sousta počkejte ještě několik minut a pak teprve vstaňte.
Pocit hladu
Nebojte se přichystat si během dne různé drobné mlsky, např. jogurty, celozrnné tyčinky nebo kousky ovoce a zeleniny. Uzobávejte je průběžně a prokládejte vydatnějším jídlem. Nečekejte, až se dostaví pocit hladu, protože s ním velmi pravděpodobně přijde i nevolnost.
Nevolnost v těhotenství umí potlačit i jídla bohatá na proteiny (mléko, mléčné výrobky, ořechy, vejce) a sacharidy (bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory). Jejich kombinací dokážete připravit plnohodnotné jídlo i bez masa, pokud je to nutné.
Pitný režim
Pijte dostatek tekutin. I to je dobrá prevence nevolnosti v těhotenství. Velmi dobře se hodí slabé čaje, neperlivá voda, ovocné šťávy nebo mléko. Naopak omezte pití kávy a alkoholu. To by ale měla být samozřejmost i bez nepříjemné nevolnosti.
Nevolnost v těhotenství způsobuje i stres a nedostatek pohybu
Spouštěčem nepříjemných pocitů žaludku může být i celá škála vašich pocitů. Jmenovat můžeme stres, únavu nebo obavy. Dostatek odpočinku je proto velmi důležitý. Každý den si udělejte alespoň malou chvilku pro sebe, jinak vám nepomůže ani sebevyváženější dieta.
Proti nevolnosti v těhotenství pomáhají i procházky a pohyb na čerstvém vzduchu. Pomůže i krátká procházka. Naopak celodenní pobyt ve špatně větraných prostorách nevolnosti zhoršuje. Pokud musíte cestovat v MHD, pokuste se sedět. Kymácení v dopravním prostředku bude na váš žaludek také působit negativně. A to i tehdy, nemáte-li jinak s nevolností při cestování problémy.