AMH je zkratka pro Antimülleriánský hormon, který pomůže určit ovariální rezervu ženy, tzn. počet zdravých a životaschopných vajíček, která mohou být použita k těhotenství – ať už přirozenou nebo umělou cestou. Nova vajíčka se totiž v těle dospělé ženy netvoří, takže je jejich „zdravotní stav“ dobrým ukazatelem budoucích šancí na otěhotnění.
Vyšetření AMH z odebraného vzorku krve bývá indikováno u žen, které se snaží neúspěšně otěhotnět, ale také u těch, které mají v rodině předčasnou menopauzu nebo trpí těžkou formou endometriózy. Zjištění AMH se také doporučuje u žen, které prodělaly laparoskopickou operaci na vaječnících nebo vejcovodech.
Podstoupit by ho měly ale také ženy, které plánují první dítě až po 30 roce života. Vaječníkový věk ženy totiž nemusí odpovídat jejímu skutečnému stáří. Rezerva vajíček se totiž zakládá už při děložním vývoji a po porodu se již žádná další vajíčka netvoří, dochází pouze ke spotřebovávání těch již přítomných. Neexistuje ani žádný způsob, jak počet vajíček ve vaječnících uměle navýšit nebo nechat ta méně vyvinutá dorůst.
Rezerva vajíček je u každé ženy jinak velká a může se proto v některých případech rychleji vypotřebovat a na otěhotnění by v pozdějších letech už mohlo být pozdě. Pokud si žena rozhodne zaplatit vyšetření jako samoplátce, bude ji stát asi 900 Kč. O odběry krve může žádat buď v blízké nemocnici nebo ve specializovaném centru asistované reprodukce.
O provedení testu „na pojišťovnu“ může pár lékaře požádat až po roce marného snažení ještě před tím, než bude odeslán na kliniku na klasická vyšetření a testy plodnosti. Vysoká hodnota AMH často pomůže oba partnery uklidnit a k otěhotnění pak dojde brzy přirozenou cestou.
Jak poznat nízké hodnoty AMH
Výsledky krevních testů by měl se ženou vždy probrat lékař, uvedené hodnoty jsou proto spíše orientační.
Optimální AMH – 28,6 – 48,5 pmol/l , 4,0 – 6,8 ng/ml
Dostatečné AMH – 15,7 – 28,6 pmol/l , 2,2 – 4,0 ng/ml
Nízké AMH – 2,2 – 15,7 pmol/l , 0,3 – 2,2 ng/ml
Velmi nízké AMH – 0,0 – 2,2 pmol/l , 0,0 – 0,3 ng/ml
Při optimální hodnotě AMH je dosud ve vaječnících dostatečný počet zdravých vajíček. Dostatečné AMH značí, že žena by již neměla otěhotnění odkládat. Při nízkém AMH je šance na otěhotnění přirozeným způsobem malá, ale při případném odběru vajíček na umělé oplodnění je slušná šance k získání životaschopných kusů. Velmi nízké AMH většinou ženu odkazuje k použití vajíček od anonymní dárkyně.
Metoda AMH je ve světě zjišťování příčin neplodnosti relativně nová. Až donedávna se při určení počtu zdravých vajíček používalo vyšetření ultrazvukem a počítání tzv. preantrálních folikulů, které bylo doplněno ještě tzv. clomifenovým testem. Tato vyšetření byla však závislá na aktuálním dni menstruačního cyklu a v případě ultrazvuku, také na osobě, která ho prováděla. Vyšetření samo je také příjemnější a rychlejší.