Problémy s tlakem nejsou u těhotných žen žádnou výjimkou. Zatímco v prvních dvou třetinách těhotenství je mírně snížený tlak běžným jevem, ke konci gravidity bývá naopak běžný tlak zvýšený. Obojí s sebou ovšem nese jistá rizika pro matku i dítě, která rostou zároveň s vychylující se ručičkou tlakoměru.
Krevní tlak může ovlivnit mnoho faktorů: například stres, nevhodné jídlo nebo nedostatek spánku. V těhotenství k nim navíc přibývá tělní oběh nenarozeného dítěte, který působí jako významný zátěžový prvek. V začátcích těhotenství ženy často trpí závratěmi nebo dokonce mdlobami – ty má na svědomí právě nízký tlak. Vysoký tlak v těhotenství se ale velmi často žádnými příznaky neprojevuje. Některé ženy sice častěji bolí hlava, ale jiné se cítí zcela v pořádku. Přitom vysoký tlak je mnohem nebezpečnější.
Rizika špatného krevního tlaku
Krevní tlak těhotných žen je pravidelně sledován v těhotenské poradně. Podle naměřených výsledků pak lékař rozhoduje o dalším postupu. Běžné hodnoty krevního tlaku se pohybují pod hodnotou 140/90 mm Hg. Pokud klesne hodnota mm Hg pod 105, hovoříme o nízkém tlaku. Tzv. hraniční hodnoty znamenají, že žena ještě není v bezprostředním nebezpečí, ale je nutné ji pečlivě sledovat, najdeme mezi 140/90 – 160/95 mm Hg. Nad touto hranicí už následuje tlak vysoký.
Méně nebezpečný je nízký tlak, při kterém dochází k nedostatečnému prokrvování mozku a končetin. Navazující závratě jsou sice nepříjemné, ale život neohrožují. K tomu by mohlo dojít, až kdyby se závratě začaly často proměňovat v mdloby.
Vysoký krevní tlak s sebou naopak nese například riziko vzniku infarktů na placentě, otékání nohou, nízkou porodní váhu novorozence a především rozvoj eklampsie – závažného onemocnění, které se projevuje křečemi s následným stavem hlubokého bezvědomí, které přímo ohrožuje matku i dítě. Vysoký tlak proto nastávající maminku automaticky zařazuje do kolonky rizikové těhotenství a jejímu zdravotnímu stavu je věnována zvýšená pozornost.
Bohužel u vysokého tlaku se často objevuje tzv. syndrom bílého pláště. Žena je podvědomě nervózní už při vstupu do ordinace, což se samozřejmě projeví zvýšením krevního tlaku. Ani opakovaná měření tento problém neodstraní a žena je pak svým „rizikovým“ těhotenstvím stresována ještě více. V takových případech je dobré využít bezplatné zapůjčení tlakoměru (např. v nemocnicích) a kontrolovat si tlak v klidu a pohodlí domova. Jestliže se naměřené hodnoty tlaku doma a v čekárně u lékaře výrazně liší, je dobré o tom lékaře informovat.
Prevence vysokého, nízkého tlaku v těhotenství
Prevence nízkého tlaku v těhotenství je užitečná pouze v případě, kdy tímto problémem trpíte dlouhodobě. Lékař by měl vyloučit patologické příčiny jako je cukrovka nebo onemocnění nervového systému. Nutností je úprava životosprávy – dostatek tekutin a sodíku. Naopak pití kávy se příliš nedoporučuje – po vypití totiž tlak dlouhodobě stoupne, ale poté může spadnout na ještě nižší hodnoty. Mnohem lepší je celodenní popíjení slazeného černého čaje. Lidová medicína si oblíbila také česnek v co nejčerstvější formě. Vyplatí se také posílit odolnost pravidelným sportováním.
Prevence vysokého tlaku je mnohem známější. Stačí dodržovat tři základní body – nekouřit, nepít velké množství alkoholu a vyhýbat se mastným a slaným potravinám. Při výskytu vysokého tlaku je pak dobré zvýšit příjem draslíku, který se vyskytuje například v pomerančové šťávě, sušeném ovoci (meruňky, švestky, hrozinky), čerstvých banánech, bramborách nebo luštěninách.