Noční pocení nesouvisí jenom s přetopenou místností nebo nočními můrami. Nadměrné pocení ve spánku může být také příznakem některých zdravotních potíží. Pokud tedy trpíte nočním pocením dlouhodoběji, raději se zajděte poradit za svým praktickým lékařem.
Noční pocení a vysoká teplota v místnosti
Pokud je v místnosti, kde spíte, příliš vysoká teplota, nebo jste přikryta příliš silnou peřinou, je samozřejmé, že se budete přes noc potit. Hlavní z funkcí potních žláz totiž je regulovat teplotu lidského těla. A to proto, aby nedošlo k jeho přehřátí.
Aby nebylo v ložnici přetopeno a lépe se vám spalo, vše vyřešíte jednoduše tak, že tuto místnost vyvětráte a topení nastavíte na nižší teplotu.
Pozor na syntetické materiály
Na noc se také přikrývejte slabší peřinou, na níž budete mít povlečení ze savého a prodyšného materiálu – nejlépe čisté bavlny. Vyhněte se povlečení i pyžamu či noční košili, které jsou vyrobené ze syntetických materiálů. Právě syntetické materiály výrazně zamezují přirozené odpařování potu a zhoršují projevy pocení.
V noci se můžete nadměrně potit také tehdy:
- když si k večeři dáte pikantní, kořeněné jídlo, které bude obsahovat pepř, chilli papričku, skořici nebo zázvor,
- když budete těsně před spaním kouřit,
- když si těsně před spaním dáte několik sklenek alkoholu,
- když budete v permanentním stresu.
Než tedy večer ulehnete do peřin, zkuste si zavézt tzv. klidový režim. K večeři si dejte lehké jídlo, které by mělo být netučné a dobře stravitelné. Tento pokrm by neměl obsahovat ostré koření. Před spánkem byste se navíc měla vyhnout všem stimulantům, a to hlavně alkoholu a cigaretám.
Hormonální výkyvy způsobující noční pocení
Ženy se často setkávají s nadměrným nočním pocením, které je způsobené hormonálními výkyvy. Tyto hormonální výkyvy jsou spojeny jak s menstruačním cyklem, tak s obdobím přechodu neboli klimakteria. Do klimakteria se žena dostává zpravidla mezi 50 až 55 lety a jsou s ním spojeny právě návaly horka i nadměrné pocení, a to kdykoli během dne nebo noci.
Hormonální výkyvy v ženském těle upravují vnitřní tělesný termostat, v důsledku čehož pak dochází právě k nočnímu pocení.
Noční pocení vyvolané léky
Nadměrné pocení ve dne i v noci může být vyvoláno také některými léky. Například léky na snížení horečky, která zpravidla doprovází akutní infekční onemocnění. Nadměrné pocení ovšem také vyvolávají antidepresiva.
Příznaky vážnějších chorob
Nadměrné noční pocení ovšem může být i jedním z příznaků některých vážnějších chorob. A to:
- lupénky
- cukrovky
- onemocnění štítné žlázy – konkrétně snížená i zvýšená funkce štítné žlázy
- zánětu ledvin a močových cest
- zánětu osrdečníku
- zánětu kostí
- tuberkulózy
- HIV
- AIDS