Čtyři týdny jsou v životě dospělého člověka pouhý mžik. A přesto byla ohraničená doba, kdy čtyři týdny znamenaly celý jeho život – novorozenecké období. Novorozeneckým obdobím se nazývá prvních 28 dní života dítěte. V této době se dítě přizpůsobuje vnějšímu okolí. Jaká jsou specifika novorozeneckého období?
Novorozenecké období: Doba velkých změn
Porod, tedy příchod na svět, je pro novorozeně radikální změna. Opouští chráněné prostředí mateřského těla, kde byla stálá vlhkost, téměř neměnná teplota, kde byl plynulý přísun živin, kyslíku a kde vůbec nezaznamenávalo odchod odpadních látek z těla. Břišní stěna je chránila před pachy, světlem, částečně před hlukem.
Porodem se dostává do světa opaků – světlo, chlad, proudění vzduchu, pachy, hluky. Hlad a nepříjemné pocity při odchodu stolice a zahájení činnosti trávicího ústrojí (do 48 hodin z něj vyjde tak zvaná smolka, pak se již o trávění stará střevní mikroflóra). Místo plodové vody škrtící oblečky, i když pocházejí z překrásné výbavičky. Místo placenty tvrdé lůžko a tělo spoutané pokrývkou (či zavinovačkou).
Na všechny tyto změny si musí novorozenec zvyknout v prvních dnech života. Genetická výbava mu pomáhá – začnou se rozvíjet vrozené reflexy:
- dýchání,
- sací reflex,
- reflex orientačně pátrací,
- úchopový.
- Ale také se vyvíjejí reflexy obranné – například úlek.
Jestliže se všechny tyto nepodmíněné vrozené reflexy projevují správně, lékaři spokojeně konstatují správný psychomotorický vývoj.
Novorozenec nesmí prochladnut
Zdravý novorozenec potřebuje kolem sebe vyšší teplotu. Když je oblečený, měla by se teplota okolního vzduchu pohybovat mezi 24 až 27 stupni Celsia. Když novorozence svlékáme (třeba při koupání), měla by teplota dosahovat 32 až 34 stupňů.
Návštěvy počkají
Novorozenec většinu dne prospí. Probouzí se obvykle jen k jídlu a mimo to na krátký čas, němž ho například koupeme. Novorozenci (ale i maminka po porodu) jsou náchylní k nákazám, proto by lidé v jejich okolí v případě nějaké virózy (stačí rýma) měli při styku s ním nosit roušku. A vůbec by okolí rodiny s novorozence mělo respektovat toto „hájené“ období, a zdvořilostní návštěvy ponechat na dobu, kdy se z novorozence stane měsíční miminko – kojenec.
Znaky zdravého novorozence
- Zdravý a dobře vyvinutý novorozenec má průměrnou délku 50 centimetrů a váhu 3,5 kilogramu.
- Jeho pokožka má růžovou barvu a je vystlána vrstvou podkožního tuku.
- Na nosíku zdravého novorozence jsou patrny tečky budoucích mazových žláz.
- Hlavičku kryjí jemné vlásky a má vyvinuté nehty (delší než konečky prstů).
- Uši zdravého novorozence mají pevnou chrupavku.
- Varlata chlapců jsou sestouplá, šourek má patrné rýhování. U genitálu děvčátek kryjí velké stydké pysky malé stydké pysky.
- Znakem zdravé donošenosti je kresba rýh po celé ploše chodidla.