Tři dny po narození mělo vaše miminko tvářičky jako jablíčko. A čtvrtého dne je najednou místo jablíčka pomeranč! Nic se neděje, jen se u vašeho děťátka projevila tak zvaná novorozenecká žloutenka. Skutečnost, že ke změně barvy kůže a většinou i očního bělma došlo až několik dní po porodu, je dobré znamení. Čím později se novorozenecká žloutenka projeví, tím dříve odezní. V případě, že děťátko do světa pospíchalo a narodilo se trochu dříve nebo s menší porodní váhou, možná „zežloutlo“ okamžitě po porodu. Asi to potrvá déle, než mu líčka zrůžoví, ale nemějte strach, pro pediatry není novorozenecká žloutenka ničím příliš hrozivým. Navíc někde už mají přístroje, které jim účinně pomáhají.
Dětské tělo je chemická „továrna“
Novorozenecká žloutenka nemá vůbec nic společného s infekčními druhy hepatitidy (žloutenky). K pochopení, proč vzniká, je třeba znát nejen podstatu, jakým způsobem je plod v matčině těle zásobován krví, ale i některé pojmy z oboru biochemie.
V matčině lůně okysličovala organismus vyvíjejícího se dítěte krev matky, ovšem byla to krev procházející placentou. A ta měla méně kyslíku, ale zase navíc fetální hemoglobin, takže v konečném výsledku byl plod kyslíkem dostatečně zásoben. Po porodu se dítě nadechne a začne přijímat kyslík plicemi. Velmi laicky řečeno – fetální hemoglobin už nepotřebuje, a ten se začne rozpadat. Rozkladem jsou mimo jiné do krve uvolňované látky bilirubin a biliverdin.
Kdyby k něčemu takovému došlo u zralého organismu, tělo by to asi nijak nezaznamenalo, játra by si s odpadními produkty snadno poradila. Jenže játra miminka ještě nejsou docela vyvinuta, bilirubin se hromadí. A to se projeví nažloutlým zabarvením kůže, někdy rovněž očního bělma.
Lékaři žloutenku snadno zjistí
Novorozenecká žloutenka potrápí podle dětských lékařů asi polovinu narozených dětí. V zásadní většině se jedná o proces odbourávání bilirubinu. Příčiny, proč novorozenecká žloutenka propukne, ale mohou být i jiné – například nesoulad krve matky a plodu (zejména u maminek, které mají negativní Rh faktor krve, zatímco plod je Rh pozitivní) nebo diabet matky, případně jako projev jaterního onemocnění dítěte. V takových (patologických) případech už v porodnici zahájí léčbu miminka. I to je důvodem, proč se lékaři přiklánějí k názoru, že je pro matku i dítě bezpečnější, když po porodu v nemocnici několik dní setrvají.
Dříve se novorozenecká žloutenka zjišťovala jen odběrem krve. Injekční stříkačka děsila maminky a traumatizovala novorozence. Některé nemocnice již nějaký čas používají bilirubinometr. Novorozenecká žloutenka je jím odhalena okamžitě a bezbolestně. Přístroj se přiloží na kůži dítěte, po zmačknutí knoflíku se objeví na monitoru číslo, z nějž se dá vyčíst hladina novorozenecké žloutenky. Výhodou je, že se tak snadno dá zjišťovat i vývoj nemoci. Odpadá použití injekční stříkačky a procedura je pro dítě zcela bezbolestná.
Novorozenecká žloutenka nemá ráda světlo
Novorozenecká žloutenka většinou sama odezní. V nemocnici mohou ústup urychlovat působení speciální lampy s modrým světlem. Při aplikaci modrého světla lze využít určitých vlnových délek denního světla. Ozařuje se přitom určitá část těla, přičemž organismus vylučuje rozložené barvivo. U zářičů poslední generace, které jsou velmi účinné, není třeba dítě odebírat od matky. Osvit modrým světlem se může dít přímo u matčina lůžka v porodnici.
V domácích podmínkách se rovněž doporučuje dítě co nejvíc vystavovat světlu (pozor, ne přímému slunci). Novorozenecká žloutenka se také dá rychleji na ústup, když je miminko dobře a často kojeno – příjem tekutin urychlí odplavování bilirubinu z těla.