Migrénou trpí podle různých zdrojů až 12 procent lidí. Hlavním symptomem jsou bolesti hlavy, někdy doprovázené dalšími příznaky. Nejčastější jsou dvě základní formy: klasická oftalmická (oční) migréna s typickými zrakovými projevy a migréna bez očních příznaků.
Oční migréna: Příznaky
Oční migréna je přechodná porucha vidění, která obvykle trvá 20 až 30 minut a bývá provázena následnou bolestí hlavy. Projevuje se výpadem zorného pole nebo se objeví světélkující bod či skvrna zamlžující vidění. Je způsobena ve většině případů přechodnou nedostatečností v krevním zásobení mozkové tkáně.
Migréna se ve většině případů projevuje prudkou bolestí poloviny hlavy. Onemocnění má řadu počínajících příznaků, například napětí, podrážděnost, špatná soustředěnost i deprese a velmi lehké, neohraničené mravenčení po celém těle. Vlastní bolesti hlavy často předchází „aura“ vidění jisker či záblesků, mohou se vyskytnout i sluchové halucinace. Bolest hlavy pak bývá většinou jednostranná a trvá od několika hodin až po několik dnů. Často ji doprovází nevolnost, zvracení či průjem.
Migréna
- Bez aury (běžná migréna)
- S aurou (komplikovaná migréna)
- Aura – stav často předcházející záchvatu, smyslové vjemy, které nemají původ v okolí, nýbrž v nervové soustavě nemocného. Může jít o vjemy zrakové, sluchové, čichové a podobně
- oftalmoplegická bolest hlavy je spojena s ochrnutím jednoho nebo více okohybných nervů
- retinální bolest hlavy doprovázená až slepotou
- dětské periodické syndromy mohou předcházet migréně nebo s ní být sdruženy; krátké záchvaty u jinak zdravých dětí
Léčba migrény
Základní léčba migrény spočívá ve zvládnutí akutního záchvatu. Při této akutní léčbě se užívají nesteroidní analgetika a ergotaminové deriváty. Pokud jde o těžkou formu migrény (tři až čtyři záchvaty měsíčně), lékaři vždy doporučují užívat profylaktika. Profylaktická léčba je zaměřena zejména na snižování počtu a intenzity jednotlivých záchvatů. Nejčastější chybou při léčbě zůstává stále podle lékařů samoléčba.
Na dětskou migrénu je nejlepší klid a spánek
Migréna u dětí netrvá tak dlouho a není tak intenzivní jako u dospělých. Často je zvracení, které ji provází, známkou konce záchvatu. Nejúčinnějším lékem zůstává podle lékařů klid, tma a spánek, přičemž se doporučuje podávat spíše méně léků. Ty by měly být na bázi paracetamolu. Oční migréna se může vyskytovat již u dětí od dvou až tří let a pokračuje většinou až do puberty. Poměr hochů a dívek je přitom v tomto dětském věku vyrovnaný, což se ale v dospělosti výrazně mění.
Kdo trpí migrénou?
Faktorů, které záchvaty oční migrény vyvolávají, je celá řada. Roli hrají vrozené dispozice, strava, hormonální i klimatické vlivy, jako například prudká změna počasí, změna nadmořské výšky či cestování. Osobnost typického migrenika psychologové charakterizovali jako ambiciózní, nervózní, precizní, se sklonem k trvalému vnitřnímu napětí a přecitlivělosti na všechny stimuly.