Choriocentréza neboli odběr choriových klků se používá pro zjištění genetických vad vyvíjejícího se plodu. Detekce vad je velmi časná, protože odběr choriových klků může lékař provést už na konci prvního trimestru těhotenství.
Proč podstoupit odběr choriových klků
Choriocentréza bývá často zaměňována s amniocentézou. Zatímco ve druhém případě jde o pouhý odběr plodové vody, při choriocentréze se odebírá malá část placenty, která obsahuje stejný genetický materiál jako samotný plod. Výsledky testů jsou proto přesnější.
Na odběr choriových klků vás může lékař poslat ze dvou důvodů. Tím prvním je podezření na některé chromozomální odchylky plodu. Může jít o Edwardsův, Downův nebo Turnerův syndrom. Lékař se orientuje podle nálezu z ultrazvuku, rodinné anamnézy a také z výsledků případných předcházejících těhotenství. Odebraný genetický materiál také může odhalit mnohá genetická postižení, například hemofilii, svalovou dystrofii nebo cystickou fibrózu. V takovém případě se lékař rozhoduje pouze na základě rodinné anamnézy.
Jak vypadá samotné vyšetření?
Odběr choriových klků je možné provést dvěma způsoby, v závislosti na uložení placenty v děloze. Častěji se používá odběr přes děložní čípek. Lékař nejprve vydesinfikuje část pochvy a děložní čípek a poté dovnitř opatrně vsune tenkou ohebnou hadičku, kterou opatrně odsaje malý kousek placenty. Vyšetření je nepříjemné, ale nikoli bolestivé.
Jestliže není přístup přes děložní čípek možný, je nutné přistoupit k odběru přes břišní stěnu. Lékař nejprve najde za pomocí ultrazvuku vyvíjející se plod, poté vydesinfikuje malý kousek břišní stěny, tudy vpíchne do děložní dutiny dlouhou jehlu a odebere potřebnou část genetického materiálu. Ani tohoto způsobu odběru není třeba se obávat, zákrok bolí zhruba stejně jako běžné odebírání krve.
Je nutné si uvědomit, že odběr choriových klků patří mezi tzv. invazivní vyšetření v těhotenství. Pravděpodobnost potratu se pohybuje okolo 1%, což je o něco více než v případě amniocentézy. Po zákroku by se proto měla žena nejlépe tři dny šetřit – co nejvíce ležet a nestresovat se. Při odběru přes děložní čípek se může objevit krvácení nebo špinění někdy spojené s vysokou teplotou. V takovém případě je vždy nutné kontaktovat lékaře.
Výsledky odběru choriových klků
Dobrou zprávou je, že podrobná zpráva s výsledky vyšetří bývá k dispozici do dvou dnů od zákroku. V případě nepříznivých výsledků je proto možné ukončit těhotenství v jeho časném stadiu, což je šetrnější pro tělo i psychiku matky (ještě nejsou cítit pohyby, první fotografie z ultrazvku ještě nebývají apod.).
Výsledky nikdy nedostanete do ruky někde na chodbě, ale předá vám je genetik na předem domluvené konzultaci. Vše vám dopodrobna vysvětlí a poskytne chybějící informace a je-li to nutné, doporučí další vyšetření. V naprosté většině případů jsou ale výsledky genetických testů v pořádku a vy se můžete těšit na zdravé miminko.