Odborníci varují rodiče před obrazovkami a doporučují: hrajte s dětmi deskové hry a čtěte knihy

Tzv. digitální demence se začíná v mluvě odborníků na rozvoj dětí, vývoj mozku i pedagogů objevovat stále častěji. Dětem bychom měli vzít z rukou mobily a tablety, a posadit se s nimi k deskovým hrám, nebo si číst knížky.

Uklidňujete se tím, že vaše děti se přece s mobilním telefonem a tabletem v ruce neustále něco učí? Podle řady studií se ukazuje, že čas strávený u digitálních zařízení a obrazovek zpomaluje vývoj dětí. K rozvoji myšlení a kreativity potřebuje dítě dělat více činností současně. Dokonce i dostatečné motorické dovednosti dítěte, ke kterým přijde pouze dostatkem pohybu, následně rozhodují o tom, jak chytré, kreativní a usilovné bude. A tedy i úspěšné v životě.

Už od roku a půl nechte děti kreslit

Že vaše dítě ještě neumí nic, jenom čmárat na papír, a to je ještě dobré, když se na něj trefí? To vůbec nevadí. Kupte mu vhodné pomůcky, například třístranné pastelky, které podporují správný úchop tužky, a motivujte děti ke kreslení. Ani pokusy s vodovkami či temperami nemusíte odkládat. Děti milují křídy, razítkovací fixy, voskovky i klasické fixy. Speciální výtvarné potřeby pro děti nabízí značka Crayola. V sortimentu má například fixy pro děti, které jsou odolné i dětem, vypratelné z textilu a snadno odstranitelné z kůže i nábytku.

Kreslení fixami

Vztah ke knihám u dětí je třeba budovat téměř od narození

Obklopte děti knížkami. Smiřte se s tím, že nejsou na věky. Dětským ručkám neodolají ani ty určené přímo pro ně. Kolem dvou a půl až třech let je čas na interaktivní knížky. Skvělou edicí je Kouzelné čtení od Albi. Nabízí naučné knihy, které dokážou dítě zaujmout ve třech i deseti letech. Jsou ze světa přírody, vědy i techniky, učit se s nimi dítě může cizí jazyky i dějiny.

Nezapomeňte ani na společné chvíle u deskových her

Vzpomínáte si na chvíle, které jste trávili nejdříve s rodiči a později s kamarády u deskových her? I dnes mají své kouzlo a rozhodně je nenahradí anonymní hraní her na počítači.

Člověče nezlob se

Přitom možnosti se rozrostly. Někdy mám pocit, že až příliš. Sáhněte po těch nejlepších hrách, které se dnes nabízí. Najdete je v e-shopu www.zabavi.cz. Stejně jako další kvalitní hračky, které podpoří znalosti, sociální dovednosti i kreativitu vašich dětí.

Zanechte odpověď