Známky blížícího se porodu netrpělivě očekává každá nastávající maminka. Mezi jednu z takových známek patří odchod hlenové zátky. K čemu zátka slouží a kdy odchází?
Co je hlenová zátka
Hlenová zátka je termín označující zátku tvořenou zvláštním hlenem, který uzavírá cervikální kanál děložního čípku, čímž chrání plod v děloze před bakteriemi a různými infekcemi. Zároveň působí jako ochrana před poraněním děložního čípku. Spolu s plodovými obaly je hlenová zátka další nezbytnou ochranou plodu.
Hlenová zátka je jakousi obdobou speciálních vaginálních tamponů, které chrání ženu před infekcí. Ovšem s tím rozdílem, že je v těle ženy po celou dobu těhotenství a hraje nezastupitelnou roli při ochraně plodu.
Co se děje před porodem
Hlenová zátka se uvolňuje a odchází ven z těla vaginou. Jedná se bezbolestný proces, který nemusí žena ani postřehnout, pokud zátka nezůstane na toaletním papíru nebo na slipové vložce.
Hlenová zátka může odcházet po částech, nebo odejde najednou. Někdy má hlenová zátka čirou barvu, jindy je hnědavě zbarvená, jindy s příměsí krve. Krví zbarvený hlen je vždy lepší konzultovat s lékařem.
Zátka může odejít i nepozorovaně jako součást děložního hlenu, jehož konzistence i množství se v průběhu těhotenství mění. Jindy odejde během vaginálního vyšetření před porodem, nebo se uvolní v důsledku pohlavního styku.
Kdy odchod hlenové zátky znamená předzvěst porodu
Typicky hlenová zátka odchází tehdy, když se blíží termín porodu a děložní krček se začne roztahovat. Kromě poklesu břicha se jedná o neklamnou známku toho, že porod během několika dní až týdnů propukne. Jedná se o jasný signál, že se tělo začíná pomalu připravovat na porod – na odjezd do porodnice to však zdaleka není.
V ojedinělých případech odchází hlenová zátka až v průběhu porodu spolu s plodovou vodou.