Odebrání dělohy

Mnohé ženy považují dělohu jako potvrzení své ženskosti. Proto zpravidla nesou i psychicky špatně její odebrání. Někdy to je však nutné a pacientce to může zachránit i život.

Děloha

Děloha je vnitřním pohlavním orgánem žen nacházející se v pánevní dutině. Naléhá na močový měchýř zepředu a zezadu na tlusté střevo a konečník. Při těhotenství zasahuje i do břišní dutiny.

Představuje dutý svalový orgán, do kterého se uhnizďuje oplodněné vajíčko. Následně zde roste plod. Zajišťuje jeho výživu a vývoj. Při porodu pomáhá vypudit plod ven.

Děloha má tvar hruškovitého vaku. Její délka je do 10 cm, šířka zhruba 5 cm a tloušťka 2,5 cm. Váží cca 50 gramů.

Skládá se z těla, hrdla a úseku, které obě části spojuje. Stěna dělohy je tvoření sliznicí, svalovou vrstvou a povrchovou vrstvou. Na opačné straně dělohy jsou vejcovody.

Odebrání dělohy

Odebrání dělohy neboli hysterektomie představuje její chirurgické odstranění. Provádět lze částečnou hysterektomii spočívající jen v odstranění děložního těla či se přistupuje k úplnému odebrání. Není ničím neobvyklým. Patří mezi nejčastější chirurgické zákroky z oblasti gynekologie.

Po odstranění dělohy nemůže již pacientka otěhotnět. Hysterektomie také ovlivňuje hormonální hladinu, což se řeší podáváním hormonů v podobě léků.

Příčiny odebrání dělohy

K odebrání dělohy se přistupuje z různých příčin. Těmi nejčastějšími jsou:

  • karcinomy rozmnožovací soustavy: Jde o nádory dělohy, děložního hrdla, vaječníků či vejcovodů.
  • adenomyóza: Jde o závažné onemocnění, jež spočívá v prorůstání děložní sliznice do děložní svaloviny.
  • změna pohlaví: Děloha se odstraňuje ženám, které se rozhodnou podstoupit změnu pohlaví
  • myomatóza: Jde o stav, kdy se na svalovině dělohy tvoří nekontrolovatelně uzle. Děloha se odebírá při vážné myomatóze, která ženě komplikuje život
  • poporodní krvácení: K odebrání se přistupuje, jde-li o masivní poporodní krvácení, které se nedaří zastavit a při kterém je v ohrožení život rodičky.

Zanechte odpověď