Podzimní a zimní období jsou skvělou živnou půdou pro virózy, nachlazení, rýmy a kašle. Že dokáže i obyčejný kašel pořádně potrápit, ví každá maminka. Jak se zbavit vlhkého kašle a zahlenění u dětí?
Jak vzniká zahlenění
Hlen v dýchacích cestách může být důsledkem onemocnění, stejně jako podráždění sliznic. Jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu na přílišné zanesení organismu nečistotami, tvorba hlenu v tomto případě plní detoxikační funkci. S hlenem odcházejí z těla všechny nečistoty, bakterie, viry a další látky, které tělu škodí.
Přirozenou reakcí na nadměrnou tvorbu hlenu je kašel, tedy reflex, který pomáhá tělu zbavovat se hlenu.
Projevy zahlenění u dětí dobře známe – jedná se o ucpaný nos, bolest hlavy, vlhký kašel, který může přerůst až v bronchitidu.
Příčiny zahlenění jsou různé – infekční i neinfekční. Pokud nejde o infekční příčinu, stojí za zahleněním nejčastěji alergie nebo nevhodná strava, vyznačující se zejména přebytkem kravského mléka a výrobků z něj.
Jak na zahlenění a mokrý kašel?
Důležité je pochopit funkci kašle a nepotlačovat ho – pomocí hlenu a kašle odchází z těla látky, které by mu jinak škodily. Kašel je tedy žádoucí, pokud bychom kašel potlačili, může postoupit dál, až na plíce.
Odhleňování je dobré podporovat, lze předpokládat, že hlen se netvoří jen v dýchacích cestách, ale i na dalších sliznicích, například ve střevě.
Po dobu vlhkého kašle se doporučuje zcela vynechat ze stravy výrobky z kravského mléka a bílý cukr v jakékoli formě. Obě tyto látky organismus oslabují – bílý cukr za každých okolností, kravské mléko při větších dávkách, než tělo potřebuje (malé dítě potřebuje zhruba 200 ml mléčné porce denně).
Mléčné výrobky můžete nahradit výrobky z rostlinného mléka, například sójového, rýžového nebo ovesného. Z těchto neživočišných mlék můžete jednoduše připravit i puding nebo kaše, pokud je vaše dítě vyžaduje.
Až kašel ustoupí, zařaďte zakysané mléčné výrobky – kefír, zákys nebo mléko. Nepřehánějte však množství, jedna porce denně bohatě stačí.
U vlhkého kašle je důležitý dostatek tekutin, zejména bylinných čajů. Pokud vaše dítě snese slanou chuť, můžete podávat i Vincentku.
Nezapomínejte zvlhčovat vzduch a podávat prostředky usnadňující odkašlávání, na trhu existují přírodní i chemické přípravky na bázi léčiv.
1 komentář
My se snažíme být co nejvíc na čerstvém vzduchu, větrat, hodně tekutin! A sliznice je dobré udržovat čisté. Přetopené a přelidněné místnosti jsou rájem virů 🙁