Ze stavu nehtů se dá vyčíst mnoho informací o našem zdraví. Přece jen nehty zdravého člověka působí zcela jiným dojmem, než když vidíte nehty zažloutlé, suché, roztřepené nebo různě tvarově deformované. Často patrné jsou i suché a lámající se nehty.
Nemoc nebo špatná životospráva
Základem pro zdravý vývoj nehtů je dostatek všech potřebných látek v těle. Nehty se lámou při absenci některých vitamínů a dalších důležitých stavebních prvků. K odlupování nehtů může vést každodenní používání odlakovače nebo třeba máčení rukou v chlorované vodě. Nehtům neprospívá ani používání různých drastických čisticích prostředků.
Tento stav může svědčit o plísňovém onemocnění nehtů. U něho se zprvu objevuje především zažloutnutí nehtů. Jak onemocnění dál postupuje, nehty se lámou, třepí, ale může dojít i k tomu, že zcela slezou. Na vině bývá také hormonální nerovnováha v organismu, nehty se mohou začít odlupovat třeba v průběhu menopauzy. Potíže se objevují i při narušeném fungování štítné žlázy. Není tedy od věci nechat si její stav vyšetřit.
Dodejte tělu vše potřebné
Základní formou pomoci je začít se soustředit na zdravou výživu. Důležitou roli by tu měly hrát mléčné výrobky, potraviny s vysokým obsahem zinku, selenu, železa a hořčíku.Ve stravě doplňte vitamín D a biotin. Přirozeným zdrojem biotinu jsou rajčata. Vitamín B2 tělu dodáte třeba z vařené listové zeleniny, vitamín B6 z obilnin, vitamín A z černého rybízu nebo mrkve.
Ruce si hýčkejte
Pokud u sebe pozorujete porušení nehtů, dbejte na to, abyste rukám dopřáli potřebnou péči. Doporučuje se promazávání nehtů, kdy krém použijte na nehet a jeho nejbližší okolí. Vhodné je bambucké máslo nebo různé pro tento účel vytvořené přípravky.Hodí se si čas od času dopřát olejový zábal nebo ponořit prsty do vlažného oleje.
Na úklid si raději vezměte rukavice. Můžete použít i tzv. tekuté rukavice. Jedná se o pěnu, která na rukou vytvoří ochranný film – ten jim zajistí obranu hned na několik hodin.