Tykat nebo vykat, to je otázka, na kterou ve společnosti narážíme poměrně často. Existují pravidla etikety, která jasně říkají, jak se máme chovat. Co když ale nastane chvíle, kdy chceme tykání odmítnout i v případě, že na něj podle etického hlediska nemáme tak úplně nárok?
Žena nebo nadřízený mají vždy přednost
Ženy jsou tím, kdo by měl nabízet tykání. To platí v každém případě. Až na jednu výjimku. Tou je zaměstnanecký vztah. Pokud je totiž muž na vyšší profesní pozici, právo zeptat se na tykání získává on. A to i v případě, že je žena výrazně věkově starší. Může ji sice gentlemansky nechat o tykání rozhodnout samotnou, pořád je to ale stále muž vyššího postavení, kdo má právo tykání nabídnout jako první.
Pokud si nejste stoprocentně jisty, do tykání se nehrňte
Do situace, kdy vám tykání nabídne muž, se naštěstí můžete dostat pouze v jednom případě. A to tehdy, pokud je to váš nadřízený. Je velmi složité návrh na tykání od svého šéfa odmítnout, nicméně i takové situace se dějí. Může vám být jednoduše nesympatické tykat někomu, kdo je profesně výš a deleguje na vás práci. Nebo se třeba můžete bát, že by zmizela z vašeho vztahu profesionalita. Ať tak či onak, lze i tuto nabídku tykání taktně odmítnout. A to i přesto, že je to v naší společnosti považováno spíše za nezdvořilé. I tak ale přijmutí tykání v každé situaci není povinností. Musíte ale vědět, jak se při odmítání chovat.
Vysvětlujte, vysvětlujte a zase vysvětlujte
Do tykání byste se rozhodně neměli hrnout. Vždy si vše dobře promyslete. A pokud nevíte, na jaké úrovni konverzace s danou osobou jste, pak nikdy nesáhnete vedle, pokud jí budete vykat. Při odmítnutí vykání nikdy nezapomeňte vysvětlit, proč se to tak děje. Rozhodně nechcete, aby se kvůli této banalitě začaly kolem vás šířit klevety třeba o vaší nepříjemnosti a nepřátelskosti. Každý jistě pochopí, že se v tykání necítíte komfortně. Ať už je to z jakéhokoliv důvodu, zanechejte dekorum, omluvte se a vysvětlete. Vznik jakékoliv nepříjemné situace by tak měl být zažehnán.
V případě odmítání nabídky tykání se můžete obrátit hned na několik variant vysvětlení. Například můžete sáhnout po vysvětlení, kdy se bojíte, že by se váš vztah mohl stát méně profesionálním. Variantou je také možnost, kdy vašemu nadřízenému řeknete, že k němu chováte takový respekt, že si ani nedovedete představit, že byste mu tykala. Vždy ale nezapomeňte taktně uvést, že jste polichocena, nicméně byste raději zůstala u vykání. Pokud je muž gentlemanem, pak by měl vaše pohnutky pochopit a na tykání již nenaléhat.
I přechod z vykání na tykání má svá pravidla
Pokud se přeci jen rozhodnete přejít s danou osobou z vykání na tykání, nezapomeňte, že i to má určitá pravidla. Když přejdete z vykání na tykání, ať chcete nebo ne, vždy to alespoň trošku změní vztahy mezi vámi a druhou osobou. Může se stát, že se vám například nepříjemné věci budou říkat složitěji. Přeci jenom se negativní zpětná vazba předává lépe při vykání. Stejně tak pro vás může být více komplikované delegovat úkoly. S tím, s kým si vykáte, nebudete mít takový soucit. Bude vám jedno, že je pátek večer a potřebujete vyřešit pracovní záležitost. Kdežto když vám kolega řekne, že jde večer na pivo, přeci jen se možná zamyslíte, zda jej obtěžovat s nějakou prací, kterou byste zvládla i sama.
O tykání máte právo se svobodně rozhodnout. A to kdykoliv
Odmítnout vykání není ničím nezdvořilým. Žijeme ve svobodném světě. A tak si v dnešní době zkrátka můžete vybrat pro vás co nejkomfortnější variantu. Nezapomeňte ale, že je potřeba držet se etického kodexu a neztrapnit sebe ani toho, kdo vám tykání nabídne. Zbytečně by tak mohlo vzniknout faux paus.