Nosí mandle, někdy také označovaná za třetí mandli, je tvořena měkkou mízní tkán. Spolu se dvěma krčními mandlemi chrání organismus před vstupem infekce dýchacími cestami. Nosní mandle někdy dokáže hodně potrápit děti. Při opakovaných zánětech nosohltanu se zvětší a znesnadňuje dýchání. Děti pak stále dýchají pootevřenými ústy. Lékaři se někdy rozhodnou pro odstranění nosní mandle.
Nosní mandle patří k dětství
Nosní mandle se nenachází v nose, ale v klenbě nosohltanu. Neví vidět, lékaři ji vyšetřují pohmatem. Nosní mandle patří k dětskému věku. Každé dítě v určitém věku nosní mandli má. Největší velikosti dosahuje u dětí mezi čtvrtým až desátým rokem, v dalším období se zpravidla postupně zmenšuje a ztrácí na významu. V dospělosti nosní mandle prakticky mizí. Lidově bývá nosní mandle nazývána třetí mandlí, aby byla odlišena od párových krčních (hltanových) mandlí.
Zvětšená či zanícená nosní mandle
Má-li dítě opakované záněty nosohltanu, může se nosní mandle stálými infekcemi výrazně zvětšit (zvětšení nosní mandle je latinsky označováno jako adenoidní vegetace), a nebo se nosní mandle může zanítit. Pak se objevují typické příznaky a obtíže:
- stálé rýmy,
- huhňavá řeč,
- nemožnost dýchat nosem,
- a dýchání ústy, která jsou stále pootevřená.
- Postižené dítě v noci chrápe.
Je-li dýchání ztíženo dlouhodobě, deformuje se dětem hrudník a objeví se vadné držení těla. Nosní mandle může ucpat vchody do Eustachových trubic, spojující nosohltan se středoušními dutinami. Nemůže do nich pronikat vzduch z nosohltanu, takže se někdy vpáčí ušní bubínky a dítě trpí bolestí v uších. To může až způsobit nedoslýchavost a následný špatný řečový a psychický vývoj. Ze zvětšené a zanícené nosní mandle může proniknout infekce do Eustachových trubic a způsobit zánět středouší.
Odstranění nosní mandle
Při přetrvávajících problémech obvykle dětský lékař navrhne odstranění nosní mandle. Provádí se na oddělní krčním, nosním a ušním.
Odstranění nosní mandle se provádí v celkové anestezii a jde o krátký, v naprosté většině nekomplikovaný výkon. Odborně se nazývá adenotomie. Výsledky této operace jsou podle dětských lékařů velmi dobré.
Rehabilitace po zákroku
Po odstranění nosní mandle je třeba naučit dítě znovu správně dýchat nosem. Lékař poradí několik vhodných dechových cvičení a her, které pak budeme denně po dobu dvou až tří týdnů doma provádět. Jedná se například o foukání do balonku, dýchání nosem při zavřených ústech plných vody a podobně. Odstraníme tím teď již zbytečný zlozvyk dýchání ústy, který je nejen neestetický, ale i velmi nevýhodný. Vzduch se musí při průchodu nosem zvlhčovat, ohřívat a očišťovat, k čemuž při dýchání ústy nedochází.