Jestliže těhotenství postoupilo do posledních týdnů, může se blížící se porod hlásit prasknutím plodového vaku, po němž nastává odtok plodové vody. Budoucí maminku to může trochu zaskočit, obzvlášť stane-li se to doma a bez jiných příznaků (bez stahů). Většina žen ale odtok plodové vody ani nezaznamená, protože k němu dojde při porodu, v tak zvané první době porodní. Předčasný odtok plodové vody je větším nebezpečím pro plod než pro těhotnou ženu. Je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Odtok plodové vody má vždy příčinu
Plodová voda je životní prostředí nenarozeného dítěte. Vyplňuje plodový vak tvořený blanami. Plodový vak chrání rovněž nejdůležitější zdroj živin miminka – placentu. Odtok plodové vody může být příznakem porodu, ale také může značit, že „něco není v pořádku.
Plodová voda může odtéci ve velkém množství a najednou (pak už vytéká podstatně méně), a nebo může vytékat od samého počátku příhody v malém množství. Plodovou vodu není možno si splést s žádnou jinou tělní tekutinou – má typický nasládlý pach. K její identifikaci je možnoi koupit si lakmusové papírky, které po smočení v plodové vodě zmodrají.
Jestliže je termín porodu ještě daleko a nejste si jista, zda se opravdu jedná o plodovou vodu, pokuste se trochu ji zachytit třeba do vatové vložky a tu sebou vezměte k lékaři nebo do nemocnice, kam se v každém případě musíte co nejrychleji dostat.
Odtok plodové vody nebolí. Nedá se zastavit, ale nepatří vždy mezi příznaky porodu. Plodová voda někdy odteče i pár dní před porodem. Máte-li zároveň kontrakce, jedná se příznaky porodu zcela určitě.
Jestli je všechno v pořádku, měla by být plodová voda bezbarvá nebo při blížícím se porodu mírně narůžovělá krví (to je normální). Jakékoliv zabarvení může být znakem tak zvané tísně plodu nebo nějaké infekce.
Zůstanete v nemocnici
Počítejte s tím, že po nenadálém odtoku plodové vody si vás v nemocnici ponechají na lůžku. Bude to nejlepší řešení pro vás, ale především pro vaše miminko. Oběma hrozí nebezpečí infekce, dítě je navíc ohroženo jinými faktory, které způsobila změna jeho životního prostředí. Jestliže přirozený porod nenastane do dvou dnů, lékaři jej preventivně vyvolají nebo provedou císařským řezem. Bude to v zájmu zdraví děťátka.
Současné lékařské prameny uvádějí, že předčasný odtok plodové vody způsobuje asi jednu třetinu předčasných porodů a neblaze se podílí na úmrtí nenarozených nebo příliš brzy narozených dětí.
Předčasný odtok plodové vody nejčastěji hrozí:
- při vícečetných těhotenstvích,
- kouření matky,
- při hrozbě předčasného porodu vyplývající z průběhu těhotenství (anamnéza),
- vrozených vývojových vadách dělohy
- nebo při sexuálním styku ve vysokém stupni těhotenství.
1 komentář
„Zůstanete v nemocnici. Bude to nejlepší řešení pro vás, a především pro Vaše miminko.“
Divím se, že v dnešním 21. století je nejlepším řešením místo přirozeného průběhu porodu preferovat vyvolávání a jiné uspěchání porodu. Zvýšené riziko infekce naopak hrozí až v okamžiku, kdy začnou ženu v nemocnici vyšetřovat a infekce se jí tam zavleče přes ruce či nástroje. Zajímalo by mě, kde bylo dokázáno, že ženy, které se nebudou hnát hned po odtoku plodové vody (v termínu porodu) do nemocnice, jsou vystavené vyššímu riziku infekce. Spíš to bude pro rodičku psychicky náročnější, pokud bude dva dny sama ležet v nemocnici, než čekat na přirozený porod v teple domova se svými blízkými. Každá by ale měla samozřejmě udělat to, v čem se bude cítit bezpečnější a jistější. Bohužel od prvních chvil k nám neputují jiné informace, než honem honem do nemocnice..