Jedlý ibišek, kterému se také říká okra, není v našich končinách příliš často k vidění. A to je škoda, protože jde o opravdu chutnou ingredienci. Pěstování okry naštěstí není těžké, takže ho zvládne úplně každý.
Ibišek jedlý (Hibiscus esculentus) potřebuje pro svůj úspěšný růst hlavně teplo. Musíte mu tedy na zimu dopřát alespoň studený skleník nebo ho pěstovat ve vinařských oblastech. Vyžaduje také slunce a vydatnou zálivku.
Jak pečovat o sazenice
Pokud si pořídíte sazenice okry, pak ze všeho nejdříve zkontrolujte zdraví rostlin. Zkontrolujte jejich zdravotní stav, nemocné a napadené jedince oddělte od zdravých a ošetřete vhodným přípravkem. Pokud byste je nechali pohromadě, může hrozit to, že dojde k napadení a kontaminaci. Jednou rostlinou tak můžete ohrozit všechny ostatní.
O zeleň se postarejte
Zkraťte jednotlivé výhonky. Zaschlé části odstraňte, dlouhé a tenké výhonky odřízněte. Je to proto, že dokážete dát rostlině nejenom vhodnější tvar, ale také zajistíte to, že bude mnohem lépe a mnohem více růst.
Po výsadbě přidejte na zálivce
Jakmile sazenice vysadíte na záhon, začněte je více zalévat. Budou potřebovat mnoho vláhy, kterou jim je nutné dodávat pravidelně. Pozor však na to, aby nedošlo k přelití. To je naopak kontraproduktivní stav. Půda by měla být vlhká, ale rozhodně ne přemokřená. Ideální je zalévat po troškách, ale po celý den. Stačí vydržet tři až čtyři dny, poté už stačí zálivka jednou denně.
Vytvořte jim vhodné podmínky
Pokud jste si ibišek pěstovali ze semínek, pak jej musíte pře výsadbou ven nejdříve aklimatizovat. Přeneste jej na světlejší a teplejší místo, aby se připravil na přechod do plné vegetace venku. Právě daná aklimatizace pomůže v tom, že dané rostliny nedostanou nijak velký šok, jako by tomu mohlo být při velkém rozdílu teploty.
Přesazujte a vyživujte
Koncem měsíce po začátku aklimatizace rostliny podle potřeby přesaďte, a když začnou růst, začněte s přihnojováním. Rostlině bude růst kořenový systém a tak je třeba dostatek prostoru. Hnojení je samozřejmě nutné proto, aby se jí dobře dařilo. Vy si nezapomeňte zajistit čerstvý substrát, případně nové nádoby, do kterých rostliny budete přesazovat. Zkrátka a jednoduše nepodceňte přípravu spojenou s tím, že je nebudete sázet do použité hlíny. A tu, co kupujete, vybírejte podle typu rostlin, které budete sázet. To platí pro všechny rostliny – nejenom pro ibišky.
Jak přezimovat ibišky
Dopřejte jim luxus vytápěného skleníku nebo je alespoň dobře zakryjte chvojím. A nezapomeňte, že s příchodem teplejších dnů se pomalu začínají probouzet, proto budou potřebovat ošetření. Bude vypadat stejně jako pro balkonové rostliny, které zimovaly v uzavřených prostorách, a které je třeba po zimě připravit na novou sezónu.