Tato nemoc nese velmi vznešeně znějící název, jenž pochází až ze staré řečtiny. Když si ho přeložíme, už tak honosný není – jedná se o slabomyslnost, neboli stav člověka, který není dostatečně rozumově vyvinutý a tím je omezován v běžném životě.
Oligofrenie se většinou objevuje už v raném dětství a děti jí trpící jsou na první pohled rozpoznatelné. Ale nemusí tomu tak být. Dítě se může narodit zcela zdravé a inteligentní, ale v brzkém věku na něho začnou působit negativní vlivy okolí, dojde k poranění mozku a podobně a inteligence se prudce snižuje – i tak může vznikat slabomyslnost. Ve většině případů se ovšem pojí s dalšími postiženími a nemocemi a často doprovází Downův syndrom.
Příčiny
Pokud je původcem oligofrenie takzvaný Downův syndrom, projevuje se podobně jako jindy – postižený člověk má snížené rozumové schopnosti a dokáže hůře komunikovat a soužít s ostatními. Syndrom se navíc projevuje i na vzhledu, kdy má dítě velkou hlavu, malé oči nebo krátké končetiny.
Pakliže vzniká toto onemocnění samostatně, můžeme důvody rozdělit do dvou kategorií. Odborníci v prvním případě mluví o takzvané primární oligofrenii, kdy se inteligence postiženého jedince pohybuje na hranici debility a tento stav je dědičný a tedy geneticky daný. Může jít ale také o takzvanou sekundární oligofrenii, která začne vznikat ještě před narozením dítěte a vzniká většinou po prodělaném zánětu v těle matky či nedostatkem kyslíku během porodu. Mluvíme o ní ale i v případě, že k ní dojde u již narozeného dítěte v důsledku úrazu.
Projevy
Oligofrenie se projevuje velmi specificky a každý průměrně inteligentní jedinec ji u nemocného velmi brzy odhalí. Projevy přitom závisí na tom, jak moc těžké toto postižení je – a proto oligofrenii dělíme do tří typů:
Debilita
Pokud se jedná o debilitu, je to ta nejjednodušší forma, která nemocnému ještě dovoluje přiměřeně se zařadit do společnosti. Většinou je schopný chodit do speciální školy, naučí se vše potřebné a později je schopen vykonávat jednodušší zaměstnání i žít samostatně. IQ se pohybuje mezi 52 a 67.
Imbecilita
Těžší forma slabomyslnosti, kdy se inteligenční kvocient postižených pohybuje mezi 36 a 51 body. Tito lidé často nedokážou dobře mluvit a zvládají jen velmi jednoduché činnosti. Získat základní vzdělání je pro ně téměř nemožné.
Idiocie
Nejzávažnější formou oligofrenie je idiocie, případně těžká idiocie, kdy IQ dosahuje nanejvýš 35 bodů. Tito lidé nedokážou žít samostatně, zařadit se do společnosti ani získat vzdělání. V drtivé většině případů žijí v ústavech a potřebují odbornou péči a celodenní dohled.
Léčba
Bohužel, v tomto případě léčba neexistuje. Ať už dojde k poškození mozku během prenatálního vývoje nebo po porodu, ani největší lékařské kapacity s tím už nedokážou nic udělat. Je jen třeba vytvořit postiženému člověku takové prostředí, aby v něm mohl co nejlépe žít, a dohlížet na něj, aby si kvůli své nemoci nezpůsobil ještě další, horší potíže.