Oligomenorea je odborný výraz označující poruchu cyklu menstruačního krvácení, které se dostavuje v delších intervalech, než je obvyklé. Příčinou nepravidelného menstruačního rytmu bývá velmi často způsobena hormonální nevyvážeností. Proto bývá oligomenorea odstraněna hormonální léčbou. Jestliže se prodlouží intervaly menstruace, měla by navštívit svého gynekologa, který po vyšetření a zjištění příčin zahájí léčbu.
Oligomenorea: Porucha menstruačního cyklu
Oligomenorea, porucha rytmu menstruace, neznamená nepravidelnost ve smyslu, že jednou dostane žena menzes dřív než za 28 dní a jindy později. Oligomenorea je označení pro dlouhodobé zpožďování menstruačního krvácení. Podle různých pramenů se za zpožďování považují intervaly delší než 31 až 36 dní.
Nepravidelná menstruace, tedy i oligomenorea, je nejčastěji odrazem hormonální nevyváženosti. Ta může mít různé příčiny. Protože se oligomenorea může negativně projevit při plánování dítěte, a nebo může značit počátek nějakého onemocnění, je třeba, aby se žena o svém menstruačním cyklu poradila se svým gynekologem, který nejlépe zná její celkový zdravotní stav a rodinnou anamnézu. Po vyšetření a zjištění příčin může lékař zahájit léčbu, obvykle hormonálními medikamenty, která mívá dobrou prognózu. V některých případech je třeba i aktivní spolupráce pacientky, které je doporučena například změna životního stylu.
Oligomenorea: Možné příčiny
- Nízký věk: Delší menstruační cyklus bývá celkem obvyklý u mladých dávek, které pohlavně dospívají. S úpravou ovulace obvykle dochází k úpravě cyklu na pravidelná a není třeba žádná léčba.
- Vyšší věk: Opakem je období premenopauzy a menopauzy, kdy ženina fertilita naopak pohasíná a menzes se vytrácí. Delší menstruační cykly bývají prvním příznakem, který může trvat až několik let, do úplného zastavení menstruace.
- Nezdravý životní styl: Pracovní vypětí a častý stres, nedostatek uvolnění a zdravého pohybu může vyvolat hormonální poruchy, jejichž důsledkem může být oligomenorea. Kromě úpravy cyklu hormonálními přípravky je ženě doporučena také změna životního stylu.
- Drastické odtučňovací diety: Také diety nebo svévolná „ordinace“ různých přípravků, které by měly zajistit snížení váhy, mohou tak zvaně „rozhodit“ menstruační cyklus ženy. V některých případech se může menstruace vrátit do pravidelných intervalů po přechodu na normální vyváženou stravu. V mnohých případech ale k návratu do normálu nemusí dojít, a pak je třeba odborné hormonální léčby.
- Výkonnostní sport: Přetrénovanost výkonnostních sportovkyň nebo přepínané cvičení žen je poměrně častou příčinou zpožďování menstruace.
- Mentální anorexie: Uměle vytvářená nechuť k jídlu vedoucí k odmítání potravy ze strachu z tloustnutí je typickou příčinou zpožďování až úplné zástavě menstruace. Mentální anorexie je těžká psychická porucha, na jejíž léčbě se musí podílet víc specialistů (mimo jiné i psychiatr). Spolupráce rodiny a širšího okolí postižené ženy, je nutná. Ale především se léčba neobejde bez vědomé spolupráce pacientky.
- Překonané záněty: V některých případech se rytmus menstruačního krvácení prodlouží po prodělaných zánětech ženských vnitřních orgánů.
- Cysty na vaječnících: Také cysty na vaječnících jsou někdy příčinou stálého zpožďování menstruace.
- Děložní polypy: Oligomenorea je někdy způsobena polypy vytvořenými na děloze
- Rakovina: Nepravidelný rytmus krvácení, prodlužování cyklu, může být rovněž příznakem rakoviny děložního hrdla nebo rakoviny dělohy.
Poruchy menstruace
- Polymenorea: Krvácení se dostavě ve zkrácených cyklech, a to dříve než po 23 dnech
- Oligomenorea: Menstruace se dostavuje později než po 31 až 36 dnech
- Amenorea: Žena nemá menstruaci, aniž by byla těhotná. Naopak tato porucha obvykle provází určitý typ neplodnosti žen.