Problém nazývaný v odborných kruzích oligurie je velmi závažný a je spíše projevem něčeho ještě horšího, co může ohrožovat i život jedince. Jedná se totiž o stav, kdy klesá množství moči vylučované z těla.
Mohlo by se zdát, že nejde o nic nebezpečného – když člověk méně pije, pak také méně často chodí na toaletu a vyloučí z těla méně moči. Jenže to je jen krátkodobý stav, který na životě neohrozí. V tomto případě jde o mnohem hlubší problém, který většinou vzniká v důsledku nějaké jiné nemoci nebo po prodělaném šokovém stavu. A i jeho následky mohou být zničující.
Příčiny
Jak už bylo řečeno, jde o pokles množství vylučované moči. A to se neděje samo od sebe. Mnohdy je hlavní příčinou dehydratace – když člověk dlouho nepřijímá dostatečné množství tekutin, nemá tělo dost vody a začne být dehydratované, naruší se vnitřní rovnováha organismu. Ale v tomto případě existuje pomoc – více pít. Příčinou oligurie ovšem může být prodělaný šok, po kterém jedinec není schopen přijímat tekutiny. A může jít i o následek akutního selhání ledvin – a to je velmi nebezpečné.
Projevy
Jak zřejmě každého napadne, močový měchýř má určitý objem, a když se naplní, člověk je nucen odejít na toaletu. Při oligurii ovšem množství běžně vylučované moči klesá. Odborníci v takovém případě zkoumají množství vyloučené moči za hodinu či za den. Pokud se objeví u malých dětí, uvádí se u nich množství 0,5–1 ml/kg za hodinu. Pokud se obtíže vyskytnou u dospělého, lékaři oligurii diagnostikují tehdy, pokud se množství vylučované moči pohybuje okolo 50–500 ml za den. Pokud by bylo ještě nižší než ona hranice 50 mililitrů, jde o takzvanou anurii.
Léčba
Léčba této zrádné nemoci nejčastěji spočívá v odstranění jejích příčin. Pokud se jedná o dehydrataci, je to celkem snadné a vše se mnohdy vyřeší, když pacient začne přijímat dostatečné množství tekutin. I po prodělaném šoku se stav brzy vrátí do normálu, a pokud je postižený pod odborným dohledem, oligurie většinou brzy mizí. Horší to je, pokud se jedná o selhání ledvin – pak víc pít rozhodně nestačí.
Akutní selhání ledvin
Pokud mluvíme o této nemoci a její léčbě, je třeba představit si ji podrobněji. U běžného člověka fungují ledviny jako jakýsi filtr, který odstraňuje z těla škodlivé látky, které shromažďuje a postupně je převádí do formy močoviny, jež je posléze vylučována z těla. Jenže se může stát, že obě ledviny (nebo jedna) začnou selhávat. V takovém případě přestanou plnit svou funkci a moč přestává být vylučována z těla – a zůstává v organismu. A stejně tak přestává být vylučována voda a tělo se zavodňuje. Tento stav přitom může nastat během několika dnů – a nebo se dostat i do chronického stadia.
Pacient v takovém případě musí ihned vyhledat lékaře, jinak je ohrožen jeho život. Lékaři se snaží ledviny zachránit a obnovit jejich funkci. Pokud se to nedaří, může dojít k odstranění jedné nefunkční ledviny a k jejímu nahrazení darovaným orgánem. Do té doby musí pacient podstupovat dialýzy, kdy se krev přefiltrovává mimo tělo a dochází k odstraňování škodlivin.