Jak už název napovídá, děložní sliznice tvoří tvoří vnitřní vrstvu dělohy. Její síla se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Díky bohatému prokrvení je velmi náchylná k různým zánětům a infekcím, které se rozhodně nevyplácí podceňovat.
Děložní sliznice (endometrium) se skládá ze tří vrstev. Povrchový a prostřední epitel (pars compactata a spongiosa) mají samostatné krevní zásobení a při každé menstruaci dochází k jejich odlučování. Nemění se pouze tenká spodní vrstva sliznice zvaná odborně pars basalis. Správně vyvinutá sliznice umožňuje zachycení oplodněného vajíčka a jeho další vývoj. Podílí se také na vytvoření placenty a v neposlední řadě produkuje látky důležité pro udržení plodu.
Tloušťka děložní sliznice se pohybuje od tří milimetrů (těsně po menstruaci) až do třiceti milimetrů (těsně před menstruací). U žen se silným cyklem bývá zpravdila děložní sliznice vyšší. Její výšku a tím i sílu menstruace je možné upravit podáváním vhodných hormonů, například ve formě antikoncepce.
Nejzávažnější onemocnění děložní sliznice
Výtok z pochvy, nepravidelné špinění nebo bolesti v podbřišku jsou tím nejčastějším důvodem, které ženu přivedou do ordinace gynekologa. Někdy mohou být příznakem závažného onemocnění děložní sliznice, které může být i životu nebezpečné.
Zánět děložní sliznice
Zánět děložní sliznice, lidově nazývaný zánět dělohy, je největším strašákem šestinedělek. Může se ale objevit i u žen, které ještě nerodily. Většina zánětů postihuje jen svrchní vrstvu sliznice, neléčené onemocnění ale může velmi rychle napadnout i hlubší vrstvy epitelu.
Příznaky: Zánět sliznice se nejčastěji projevuje vysokou teplotou (ne vždy horečkou), bolestmi v podbřišku, zvýšenou únavou, výtokem z pochvy a často i nepravidelným špiněním nebo krvácením z dělohy mimo menstruaci. Infekce se do dělohy obvykle rozšíří z děložního hrdla. Bakterie se sem mohou dostat například z nedostatečně vydezinfikovaných sexuálních pomůcek. Zánět děložní sliznice ale mohou mít na svědomí i zbytky tkáně po prodělaném potratu nebo porodu. Zánět dělohy jde obvykle ruku v ruce se zánětem vaječníků.
Léčba spočívá především v podávání antibiotik a klidu na lůžku. Lékař může v případě nutnosti předepsat i analgetika proti bolesti. První dny léčby se zpravidla neobejdou bez hospitalizace. Silně zasaženou sliznici je někdy nutno odstranit za pomoci kyretáže.
Rakovina děložní sliznice
Jde o nejčastější formu zhoubného nádoru pohlavních orgánů u žen. Vyskytuje se nejčastěji u žen po přechodu, ale výjimkou nejsou ani o mnoho mladší pacientky. Obvykle souvisí s nadměrnou produkcí některých hormonů a její léčba bývá při včasném zachycení velmi úspěšná.
Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny patří kromě výše zmíněné menopauzy i nadměrná hmotnost, cukrovka a vysoký krevní tlak. Varovným signálem bývá často dlouhodobě snížená nebo naopak zvýšená síla sliznice, kterou gynekolog odhalí za pomoci ultrazvuku
Příznaků onemocnění není mnoho. Patří mezi ně nepravidelné krvácení, náhlé krvácení či špinění u žen po přechodu a také bolesti břicha a podbřišku, ale to až v pozdní fázi. U většiny pacientek je nutná okamžitá operace, která z těla odstraní vytvořený nádor. Nasazení ozařování a hormonální terapie pomáhá zabránit recidivě onemocnění, která bývá ale naštěstí nízká.