Množství spontánních potratů je podle odborníků dáno geneticky, lidstvo je v sobě geneticky nese. Samovolný potrat je z tohoto pohledu v podstatě očistná záležitost, nic příliš patologického. Genetická výbava lidstva se tak brání donášení dědičně špatně založených jedinců. Přitom nejčastější příčinou přirozených potratů jsou záležitosti lidmi neovlivnitelné. To ovšedm nic nemění na zoufalých pocitech ženy, která dítě nedosila, a potrat prožila opakovaně i několikrát za sebou.
Nikdy není nic ztraceno
I přes opakovaný spontánní potrat stále existuje naděje na porození zdravého dítěte, praxe to často potvrzuje. V populaci není výjimkou, že žena dvakrát potratí a potřetí či počtvrté porodí zcela zdravé děťátko. Čím je počet potratů vyšší, tím je nižší pravděpodobnost, že dítě bude zcela zdrávo. Proto je doporučováno, aby žena pravidelně navštěvovala svého gynekologa anebo specializované pracoviště a o své záležitosti tam hovořila. Objeví-li se příčina, je úspěšná i léčba.
Možné příčiny opakovaných potratů
- Příčinami potratu ve druhém trimestru mohou být potíže s placentou.
- Opakované gynekologické plísně, způsobené špatným složením bakterií ve střevech.
- Kouření, alkoholismus, drogová závislost.
- Prodělané infekce u otce či matky, které často proběhly bez velkých a zjevných příznaků, například zarděnky.
- Chlamydie a jiné sexuálně přenosné nemoci.
- Hormonální nerovnováha či nedostatečnost.
- Často hraje roli vrozená slabost ledvin nebo jater.
- Chronická infekční onemocnění.
- Podvýživa nebo naopak nadváha matky.
- Dlouhá snaha o těhotenství může vést k psychickým blokádám, oslabujícím vegetativní nervový systém.
- Poruchy imunity.
- Oslabení vegetativního nervového systému v malé pánvi.
- Vrozené vady dělohy.
Není problém v domácí kočce?
Toxoplazmóza není tak řídké onemocnění, jak by se na první pohled zdálo. Závažná je forma gynekologická s opakovanými potraty a možností vážného poškození plodu. Je jí promořeno na světě 70-80 % obyvatelstva. Mnoho případů však probíhá bezpříznakově, takže se o infikování řada lidí dozví teprve při cíleném vyšetření. Příčinou choroby je prvok Toxoplasma gondii. To je nitrobuněčný parazit, který může infikovat jakéhokoliv teplokrevného živočicha. Záleží také na tom, jakou má organismus obranyschopnost. Dobrá imunita zajistí, že množení parazita se postupně zpomaluje a v tkáních orgánů se tvoří opouzdřené komůrky. V nich je parazit uzavřen a nemůže se šířit dál. K pohlavnímu množení parazita dochází pouze ve střevních buňkách koček. Vajíčka prvoka jsou pak vylučována spolu s trusem zvířat. K přenosu nákazy může dojít přímou nákazou, zamořenou půdou a konzumací syrového masa.