Asi žádný lékař by v současné době nenašel jediný rozumný důvod, přoč by se těhotná žena měla opalovat, pokud tím ovšem není myšlen normální pobyt na čerstvém vzduchu zajišťující dostatečné množství vitaminu D. O škodlivých účincích nadměrného opalování se hovoří mnoho let, těhotným ženám neprospívá i z jiných důvodů.
Opalování škodí z mnoha důvodů
Budoucí maminka si musí být vědoma, že při opalování na ni působí více škodlivých vlivů než pouze ultrafialové záření.
- Jednak ženě neprospívá přehřívání organismu, kterému se při opalování nevyhne.
- A přehřívá se nejen ona, nezvykle vysoké teplotě vystavuje i svoje dítě. Teplota na slunci je o až o desítky stupňů vyšší, než uváděná teplota vzduchu, která se měří vždy ve stínu. Podle odborníků může takové přehřívání plodu způsobit i trvalé poškození jeho mozku. Dokonce upozorňují, že z hlediska vývoje plodu jsou nejnebezpečnější první tři měsíce těhotenství, tedy doba, kdy na ženě ještě není gravidita vidět a ona chce ještě zachovat své dřívější návyky – tedy i opalování.
- Dalším rizikem při pobytu na slunci je rychlá dehydratace organismu.
- Nepříjemné je i spálení kůže, k němuž může dojít nejen na slunci, ale rovněž v soláriích.
- Ani ta nejsou pro budoucí maminky vhodná. Stále ještě nejsou dostatečně známy všechny účinky nebo důsledky návštěv v soláriích, a žena by neměla riskovat v žádném ohledu.
- Opalovat se v těhotenství není vhodné ani z dlouhodobého kosmetického hlediska. V těle těhotné ženy se dějí hormonální přeměny, jejichž důsledkem často bývá i nerovnoměrná pigmentace. Opalování může vznik těchto pigmentových skvrn podpořit, ale po porodu někdy nezmizí (výrazné bývají zejména na nose a na čele).
- Dermatologové nedoporučují ani užívání samoopalovacích krémů nebo v současné době populárních nástřiků. Jedná se o chemikálie, které se mohou krví dostat až k miminku.
Je třeba na čas změnit způsob života
Denní režim budoucí maminky by měl být změněn tak, aby byl co nejšetrnější k novému životu. Samozřejmě žena musí normálně fungovat, ale v době nejvyšších denních teplot by se neměla pohybovat na přímém slunci, v rozpálených ulicích a na koupalištích či plážích.
Poměrně velkým nebezpečím je i pobyt v klimatizovaných místnostech či automobilech. V horku sice svádí vychladit si prostředí, ale velký teplotní rozdíl je příčinou mnoha „nepochopitelných“ nemocí.